Costa Book Awards 2020 - nagrodzeni w 5 kategoriach

Rozdano Costa Book Awards 2020 – nagrodzeni w 5 kategoriach już zostali wyłonieni przez jury, ale to nie koniec emocji związanych z tą nagrodą! Sprawdźcie, którzy autorzy otrzymali wyróżnienia, ponieważ to właśnie ich książki mają szansę na zdobycie głównego trofeum, czyli tytuł Costa Book of the Year!

Costa Book Awards 2020 - nagrodzeni w 5 kategoriach

Costa Book Award: o nagrodzie

Costa Book Award to prestiżowa brytyjska nagroda literacka, przyznawana pisarzom z Wielkiej Brytanii i Irlandii od 1971 roku, czyli już od pięćdziesięciu lat!

Autorzy nagradzani są w 5 kategoriach. W każdej kategorii o przyznaniu nagrody decyduje oddzielne, co roku nowe jury, w skład którego wchodzą zwykle pisarz, wydawca i dziennikarz. Wyróżnieni autorzy otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy funtów.

Costa Book Award 2020 – nagrodzeni

W tym roku na liście nagrodzonych w poszczególnych kategoriach znaleźli się:

Costa Book Awards 2020 - nagrodzeni

Najlepszy debiut powieściowy: Ingrid Persaud Love After Love

Po śmierci męża Betty Ramdin do kobiety i jej syna solo wprowadza się dawny znajomy, Mr Chetan. Z czasem ta trójka zaczyna tworzyć swego rodzaju rodzinę. Wszystko zmienia się, gdy któregoś dnia Solo słyszy zwierzenia Betty przed Mr Chetanem. Młody mężczyzna, dogłębnie zraniony sekretem matki, opuszcza dom. Od tej pory budowane iluzje zaczynają znikać. Love after love to opowieść o więzach rodzinnych, różnych obliczach miłości, powinności wobec rodziny i konsekwencjach dokonywanych wyborów.

Costa Book Awards 2020 - nagrodzeni

Najlepsza powieść: Monique Roffey The Mermaid of Black Conch: A Love Story

Wszyscy znamy baśń Andersena o małej syrence – w swojej książce Monique Roffey przedstawiła tę historię w całkiem nowym świetle. U wybrzeży małej karaibskiej wysepki pewien rybak śpiewem umilał sobie pracę. Nie spodziewał się, że jego pieśń zwabi niezwykłego gościa – piękną młodą dziewczynę, zaklętą w syrenę przez zazdrosne kobiety. Nie wiem, co wynikło z tego spotkania, ale przyznam, że chętnie bym się przekonała. 🙂

Costa Book Awards 2020 - nagrodzeni

Biografia: Lee Lawrence The Louder I Will Sing

W swojej książce Lee Lawrence opisuje wspomnienia z jednego z najtragiczniejszych dni jego życia. 28 sierpnia 1985 roku do mieszkania rodziny Lawrenców w londyńskim Brixtonie wtargnęła policja. Matka Lee została postrzelona, kula przeszyła jej kręgosłup, a kobieta już nigdy nie była w stanie chodzić. Wydarzenie z 28 sierpnia stało się początkiem krwawych zamieszek w Brixtonie. Lawrence opowiada o nich, a także o dorastaniu w uprzedzonym społeczeństwie, poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości.

Eavan Boland The Historians

Poezja: Eavan Boland The Historians

To ostatni zbiór poezji Eavan Boland – irlandzka poetka zmarła w 2020 roku. W swojej twórczości często odnosiła się do irlandzkiej tożsamości narodowej i roli kobiet w historii Irlandii

Natasha Farrant Voyage of the Sparrowhawk

Literatura dziecięca: Natasha Farrant Voyage of the Sparrowhawk

Akcja książki toczy się po zakończeniu I wojny światowej. Dwoje dzieci łączy wspólny cel: chcą uciec przed tym, co ich czeka. Ben nie chce trafić do sierocińca, Lotti za żadne skarby świata nie zgadza się na wysłanie do kolejnej szkoły z internatem. Bohaterowie wpadają na szalony pomysł: chcą przeprawić się przez kanał La Manche. Historia ich wyprawy to opowieść o poszukiwaniu miłości i prawdziwego domu.

Książki niestety nie są póki co dostępne w polskich wydaniach, ale kto wie – może po zdobyciu tego wyróżnienia zostaną przetłumaczone także na nasz ojczysty język?

Costa Book Awards 2020: Książka Roku

Znamy już nazwiska nagrodzonych w poszczególnych kategoriach, nadal nie oznacza to jednak końca zmagań konkursowych!

Na tym etapie do akcji wkracza dziewięcioosobowe jury, które spośród „piątki wspaniałych” wybierze laureata lub laureatkę nagrody głównej: Książki Roku 2020, czyli Costa Book of the Year 2020. Zwycięzca otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy funtów.

Werdykt zostanie ogłoszony już 26 stycznia.

Costa Book Awards 2020: Opowiadanie Roku

Tego samego dnia poznamy również nazwisko autorki Opowiadania Roku, ponieważ przyznana zostanie także nagroda Costa Short Story Award. 

W ścisłym finale znalazły się 3 autorki. Jeśli w miarę sprawnie władacie językiem angielskim, to mam dla Was dobrą wiadomość! Finałowe opowiadania możecie przeczytać w Internecie. Pliki pdf od organizatorów znajdziecie pod linkami poniżej:

Jeśli wolicie formę audiobooków, nic straconego! Opowiadań możecie posłuchać w tym miejscu: słuchaj opowiadań >>

Zobacz także: