Cyberpunk Girls. Opowiadania – premiera już 12 listopada
W ostatnim czasie cyberpunk przeżywa w Polsce swój renesans. Ziemiański, Gołkowski, Mikołajczyk, Rolska i Raduchowska to tylko kilka nazwisk polskich autorów, którzy tworzą w tym podgatunku literackim. Dzięki rosnącej popularności Richarda Morgana i wprowadzaniu na polski rynek coraz większej ilości jego książek cyberpunk zdaje się docierać do większego grona odbiorców.Gdy studio CD Projekt RED w końcu wypuści do sprzedaży tworzoną od wielu lat grę Cyberpunk 2077, może się okazać, że ten podgatunek literatury science fiction będzie przeżywał swój najlepszy okres. W dobrym momencie pojawia się również książka Cyberpunk Girls – opowiadania pisane przez polskie fascynatki cyberpunku.
Cyberpunk Girls – opowiadania polskich autorek
Wydawnictwo Uroboros skrzyknęło sześć kobiet, które stworzyły opowiadania w stylistyce cyberpunk. W efekcie, w antologii, której premiera już 12 listopada, znajdziemy teksty Krystyny Chodorowskiej, Magdaleny Kucenty, Gabrieli Paniki, Martyny Raduchowskiej, Jagny Rolskiej i Agaty Suchockiej.
Cyberpunk Gilrs to opowiadania, na które składają się historie pięciu kobiet w pięciu różnych światach. Akcja niektórych z nich toczy się w XXII wieku, zaś inne umiejscowione są w bardzo bliskich czasach. Ba! Przecież Heartbyte Martyny Raduchowskiej jest pesymistycznym założeniem, że pandemia koronawirusa nie skończy się za szybko. Pozostałe opowiadania poruszają między innymi takie wątki jak: inwazja obcych, katastrofa ekologiczna, wojny gangów, niebezpieczeństwo świata wirtualnego. W każdym utworze znajdziemy technologię typową dla cyberpunku, a także jego stylistykę – mroczną, brudną, niepewną i niebezpieczną wizją świata.
Zaskakujące historie zawarte w antologii Cyberpunk Girls, jak nigdy wydają się być na czasie. Przecież przy wszechobecnym postępie technologicznym coraz mocniej zbliżamy się do wizji światów zaserwowanych nam w fantastycznonaukowej literaturze. Czytajcie, myślcie, wyciągajcie wnioski.
Cyberpunk Girls – autorki
Krystyna Chodorowska jest pisarką, tłumaczką literatury fantastycznej oraz programistką ds. sztucznej inteligencji. Nominowana kilkukrotnie do Nagrody im. Janusza Zajdla za opowiadania oraz debiut powieściowy Triskel: Gwardia.
Magdalena Kucenty z wykształcenia jest magistrem inżynierem, a z pasji pisarką fantastyki. Autorka wielu opowiadań ukazujących się w różnych antologiach oraz czasopismach. Trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Na co dzień tworzy teksty dla studia CD Projekt RED.
Gabriela Panika jest najbardziej początkującą autorką wśród tej plejady nazwisk, lecz wcale niemniej obiecującą. Wraz z Krystyną Chodorowską stworzyły opowiadanie Dotknąć Ciemności.
Martyna Raduchowska jest już mocno rozpoznawalna w świecie literatury fantastycznej oraz science fiction. W tym pierwszym za sprawą cyklu Szamanka od umarlaków o szamance Idzie Brzezińskiej, a w drugim dzięki serii Czarne Światła. Ponadto jej powieści regularnie wygrywają w plebiscytach książkowych. Zdobyły również nominacje do literackich Nagród im. Jerzego Żuławskiego i Janusza Zajdla.
Jagna Rolska od wielu lat jest związana z polskim portalem fantastycznym Fahrenheit. Obecnie pełni tam funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Autorka wielu opowiadań publikowanych na wspomnianym portalu oraz na łamach miesięcznika Sicence Fiction, Fantasy i Horror. Jej książka SeeIT była nominowana do książki roku w plebiscycie LubimyCzytać oraz do Nagrody im. Janusza Zajdla.
Agata Suchocka jest autorką cyklu Daję Ci wieczność, który wydawany jest za granicą w języku angielskim pt. I Give You Eternity. W Polsce dostępne są dwa tomy: Woła mnie ciemność oraz Twarzą w twarz. Dodatkowo stworzyła cyberpunkową powieść DICE dostępną jedynie w formie audio.
Znacie twórczość wspomnianych autorek, czy ich nazwiska są Wam całkowicie obce? Bez względu na to, jak odpowiecie na to prytanie, warto sięgnąć po Cyberpunk Girls. Opowiadania wspólnie przez nie tworzone znajdziecie tutaj.
Autor artykułu: Robert Rejmaniak
Połączone artykuły: