Ekranizacje i adaptacje

Czerwony Kapitan – oficjalny polski zwiastun filmu

HarlanCobenCzerwony Kapitan to film oparty na książce, słowackiego pisarza kryminałów, Dominika Dána, o tym samym tytule. Produkcja powstaje przy współpracy słowacko-czesko-polskiej a w roli głównego bohatera, na ekranach, ujrzymy Macieja Stuhra.

Czas akcji, zarówno w powieści jak i w filmie, to rok 1992. Kiedy komunizm upadł pozostawił po sobie wiele spraw kryminalnych, których nie rozwiązano, a sprawców zbrodni nigdy nie ukarano. Jedna z takich nierozwiązanych spraw trafia w ręce młodego i ambitnego detektywa z Wydziału Zabójstw – Krauza. Na miejskim cmentarzu zostały odnalezione zwłoki, które noszą ślady tortur i mężczyzna wraz ze swoim partnerem postanawiają odnaleźć sprawcę. Niesie to za sobą ogromne ryzyko, jednak detektyw jest gotowy je podjąć i nie cofa się nawet wtedy, gdy okazuje się, że wszystkie ślady prowadzą do Czerwonego Kapitana. Jest on owiany złą sławą, którą zyskał dzięki ostatecznym przesłuchaniom prowadzonym za czasów minionej władzy. Tych, którzy przeżyli spotkanie z nim można z łatwością policzyć na palcach jednej ręki. Im dłużej trwa dochodzenie, tym więcej faktów zaczyna wypływać na wierzch. To z kolei rzuca cień podejrzeń na najwyższych decydentów policji i Kościoła.

Sam aktor, Maciej Stuhr, udział w projekcie uznał za wyzwanie z dwóch powodów, które wyjaśnia następująco: Pierwszy jest oczywisty – musiałem nauczyć się tekstu, co zajęło dużo czasu, ale to w końcu moja praca. Drugi to już bardziej złożona kwestia – dla mnie jako aktora słowo jest najpotężniejszą bronią. A bez ojczystego języka nie byłem w stanie wykorzystać w pełni moich umiejętności wyrażenia siebie. Martwi mnie trochę to, bo myślę, że gdybym stworzył tę postać po polsku, to byłaby ona bogatsza. Z drugiej strony reżyser Michal Kollár oczekiwał, że bohater zagrany przeze mnie będzie się wyróżniał i być może z tego właśnie powodu przyjechał do Polski szukać członków obsady.

Film swoją premierę będzie miał 26 sierpnia tego roku. Poniżej prezentujemy wam oficjalny polski zwiastun: