Czytelnicza rewolucja w belgijskiej szkole - ciekawych książek szukaj na TaniaKsiazka.pl!

wikimedia.org

Czytelnicza rewolucja w belgijskiej szkole – tak można nazwać działania jednej z placówek, która wpadła na doskonały pomysł. Nie od dziś wiadomo, że zamiłowanie do książek najlepiej zaszczepiać już od najmłodszych lat. Czasem jednak trudno jest przekonać nasze pociechy, by sięgnęły po literaturę. Dochodzi do tego często niechęć, powodowana przez przymusowe lektury szkolne. No i zasadniczy brak czasu, bo przecież odrabianie prac domowych, przygotowywanie szkolnych projektów czy zajęcia pozalekcyjne również pochłaniają mnóstwo godzin. Aby sprostać tym trudnościom i pokazać dzieciom, że czytanie to całkiem dobra rozrywka, jedna z belgijskich szkół wprowadziła ciekawe rozwiązanie.

Czytelnicza rewolucja w belgijskiej szkole – kwadrans czytania dziennie

Mowa jest tu o szkole l’Institut de la Providence położonej w Woluwe-Saint-Lambert, w Regionie Stołecznym Brukseli. To właśnie władze tej placówki postanowiły wprowadzić rewolucyjny pomysł – piętnaście minut wspólnego czytania pod koniec lekcji. Xavier Bergen, odpowiedzialny za projekt, tak oto tłumaczy jego ideę:

Co zazwyczaj robimy w szkole? Kontrolujemy, wymagamy, ewentualnie sankcjonujemy, ale to nie są sposoby, dzięki którym nauczymy dzieci kochać czytanie.Nowy pomysł ma dać uczniom czas, pozostawić swobodę wyboru lektury, a nawet decyzję, czy chcą czytać, czy nie. Jedynym warunkiem jest to, aby nie przeszkadzali innym.

Żadnego miłośnika książek nie trzeba z pewnością przekonywać, że to doskonałe rozwiązanie. Władze szkoły już zauważyły pierwsze efekty. Jakiś czas temu biblioteka w tej placówce została zamknięta, ponieważ nie cieszyła się żadnym zainteresowaniem. Teraz uczniowie sami poprosili, by na nowo otwarto wypożyczalnię książek. Wiele dzieci tak pochłania wybrana historia, że kontynuują czytanie nawet na przerwach.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy polskie szkoły również powinny brać przykład z belgijskiej placówki? A może znacie miejsca, w których istnieją równie ciekawe rozwiązania, zachęcające najmłodszych do sięgnięcia po książki?

My nie mamy wątpliwości, że czytanie to jedna z najlepszych form poszerzania horyzontów. Dlatego też gorąco polecamy czytanie w pełno godzinnym wymiarze.

Książki dla dzieci znajdziecie tutaj.

Książki dla młodzieży znajdziecie tutaj.