Dzieci żółtej gwiazdy - recenzja nowej książki Mario Escobara

Kołysanka z Auschwitz, pierwsza powieść Mario Escobara, jaka ukazała się w Polsce, była jedną z najpopularniejszych powieści historycznych zeszłego roku. Nie bez powodu zdobyła tytuł Bestsellera Empiku. Już za niecały miesiąc w księgarniach pojawi się kolejna książka tego hiszpańskiego pisarza – Dzieci żółtej gwiazdy.  

Dzieci żółtej gwiazdy - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

To także powieść historyczna, której tłem jest II wojna światowa. Tym razem autor zabiera swoich czytelników w podróż po okupowanej Francji. Miałam okazję, żeby przedpremierowo przeczytać nową książkę Mario Escobara. Jesteście ciekawi?

Dzieci żółtej gwiazdy – recenzja przedpremierowa

Dzieci żółtej gwiazdy – właśnie tak, przez żółte gwiazdy noszone na piersiach, nazywano w czasie wojny dzieci żydowskie. W najnowszej powieści Escobara towarzyszymy dwóm braciom, którzy, żeby odnaleźć rodziców, wyruszają w podróż przez pogrążoną w wojnie Francję.

Jedenastoletni Jacob i sześcioletni Moïse Stein zostają złapani przez żandarmów podczas masowych aresztowań paryskich Żydów latem 1941 roku. Ucieczka braci z welodromu, w którym w okropnych warunkach tysiące aresztantów czekają na przeniesienie, jest zarazem początkiem ich ponad rocznej podróży. Podczas niej bracia spotkają się z wieloma ludźmi, jedni poświęcą się, żeby im pomóc, inni zdradzą chłopców. To opowieść pełna cierpienia i jednocześnie pełna nadziei.

Autor podkreśla, że Jacob i Moïse to postaci fikcyjne. Jednak ich historię oparł na wojennych biografiach wielu dzieci.

Nadzieja i dobro w czasach wojny

Jednocześnie powieść Dzieci żółtej gwiazdy jest swoistym hołdem, jaki Mario Escobar składa mieszkańcom małego górskiego miasteczka – Le Chambon-sur-Lignon, którzy podczas wojny udzielili schronienia wielu uchodźcom, w tym także żydowskim. To opowieść o tym, że można pozostać człowiekiem nawet w czasach, w których wielu zatraca człowieczeństwo.

Dzieci żółtej gwiazdy - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Escobar w Dzieciach żółtej gwiazdy skupia się na wartościach takich jak empatia i bezinteresowność. Opowieści  z czasów II wojny światowej w dużej mierze poświęcone są tym najtragiczniejszym aspektom historii. Jednak nie można zapomnieć o tym, że dobro wtedy też istniało. To dobro ocaliło od zagłady mnóstwo osób.

Mario Escobar daje swoim czytelnikom możliwość spojrzenia na wojnę oczami dzieci, które zderzają się z wielką nienawiścią, a nie potrafią zrozumieć jej źródeł. Są świadome antysemityzmu i zagrożeń z nim związanych, ale w całej swojej niewinności nie potrafią pojąć, dlaczego ludzie są zdolni do zła. To wciągająca i wzruszająca opowieść pełna przygód, tęsknoty i rozważań na temat wojny. To spojrzenie na cierpienie prześladowanych z innej perspektywy niż obozy zagłady.

Jeżeli sięgacie po powieści historyczne, zwłaszcza te, których akcja ma miejsce w czasie II wojny światowej, to przeczytajcie Dzieci żółtej gwiazdy. Książka nakładem Wydawnictwa Kobiecego pojawi się w księgarniach 20 maja. Już teraz można zamówić ją w przedsprzedaży w tym miejscu.

Ocena Anety
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8/10

Fragment recenzji

[…] powieść Dzieci żółtej gwiazdy jest swoistym hołdem, jaki Mario Escobar składa mieszkańcom małego górskiego miasteczka – Le Chambon-sur-Lignon, którzy podczas wojny udzielili schronienia wielu uchodźcom, w tym także żydowskim. To opowieść o tym, że można pozostać człowiekiem nawet w czasach, w których wielu zatraca człowieczeństwo.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)