Dziedzictwo rodu Poldarków

Winston Graham był jednym z najbardziej obiecujących młodych pisarzy XX wieku. Jednak w pamięć jego Czytelników najbardziej wbiła się seria Dziedzictwo Rodu Poldarków. Cała fabuła książek ma na celu zaciekawienie odbiorcy, jednak nie stricte postaciami, a bardziej ich sposobem postępowania i tokiem myślenia. Powieści historyczne z tej serii stanowią koronny klejnot w całym dorobku Grahama.

Dziedzictwo Rodu Poldarków – krótki wstęp

Akcja wszystkich powieści dzieje się w okolicach XVIII wieku. Efekty wielu wojennych przeżyć głównego bohatera  – czyli Rossa Poldarka – skłaniają go ku powrotowi na rodzinne ziemie Kornwalii. Jednak po powrocie do ojczyzny spotyka go lawina przykrych wiadomości.

Jednym z celów, dla którego zdecydował się wrócić był rodzinny interes, który chciał ratować. Jednak w efekcie, nic po nim już nie zostało. Na dodatek bohater dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje. Nożem w plecy bohatera był również fakt, że jego ukochana nie czekała na niego i postanowiła zaręczyć się z kimś innym, a mianowicie z jego własnym kuzynem.

Osobowość Poldarka jest jednak bardzo przyjazna, nie potrafi długo chować urazy. Bardzo lubi nieść pomoc innym, dlatego nie waha się, gdy na rynku widzi kobietę, która ma kłopoty. W geście współczucia podaje jej swoją dłoń. Ofiarowuje jej również miejsce w swoim domu. Jednak nie do końca przewidział, jakie konsekwencje może ze sobą przynieść ta decyzja.

Tym wątkiem rozpoczyna się cała saga powieści historycznych o rodzinie Poldarków.

Dziedzictwo Rodu Poldarków – wszystkie części serii

W jej skład wchodzą następujące części:

  • Tom 1: Ross Poldark;
  • Tom 2: Demelza;
  • Tom 3: Jeremy Poldark;
  • Tom 4: Warleggan;
  • Tom 5: Czarny księżyc;
  • Tom 6: Cztery łabędzie;
  • Tom 7: Fala gniewu, która będzie miała swoją premierę 13 września bieżącego roku.

Wszystkie dotychczas wydane części nie przypominają współczesnych książek. Fabuła jest bardzo ciekawa, ale zarazem stosunkowo nieoczywista. Czytelnik zastanawia się nad mechanizmami działania głównych bohaterów. Obecnie na rynku można znaleźć zaledwie połowę napisanych książek. Na pozostałe trzeba będzie jeszcze poczekać. Sam autor został bardzo doceniony za swój dorobek artystyczny  – otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.

Całą serię Dziedzictwo Rodu Poldarków znajdziecie tutaj.