Egzamin ósmoklasisty – pierwszy od ponad 15 lat!
Egzamin ósmoklasisty już tuż, tuż. Tym faktem denerwują się zapewne nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice. Ponieważ to ważne wydarzenie w życiu każdego absolwenta, przygotowaliśmy dziś specjalny artykuł. Tym samym znajdziecie tutaj przypomnienie istotnych kwestii związanych z egzaminem. Poza tym na samym końcu dodaliśmy także listę publikacji, które mogą okazać się niezwykle pomocne podczas przygotowań. Zatem koniecznie to sprawdźcie! Do testów pozostało jeszcze trochę czasu, w związku z tym jest jeszcze chwila na przygotowania.
Egzamin ósmoklasisty – terminy
To oczywiste, że najważniejsze są terminy, w których odbędą się poszczególne egzaminy. Warto przypomnieć, że na miejscu, gdzie będą odbywać się sprawdziany lepiej pojawić się 15 minut wcześniej.
Termin główny:
- Język polski – 15 kwietnia 2019 roku. Jest to poniedziałek, godzina 9:00. Czas trwania egzaminu to 120 minut.
- Matematyka – 16 kwietnia 2019 roku. Jest to wtorek, godzina 9:00. Czas trwania egzaminu to 100 minut.
- Język obcy nowożytny – 17 kwietnia 2019 roku. Jest to środa, godzina 9:00. Czas trwania egzaminu to 90 minut.
Jeśli z przyczyn zdrowotnych lub losowych, uczniowie nie mogli przystąpić do egzaminu w pierwszym terminie, będą mogli zdać go w terminie dodatkowym.
Termin dodatkowy:
- Język polski – 3 czerwca 2019 roku. Poniedziałek, godzina 11:00. Czas trwania 120 minut.
- Matematyka – 4 czerwca 2019 roku. Wtorek, godzina 11:00. Czas trwania 100 minut.
- Język obcy nowożytny – 5 czerwca 2019 roku. Środa, godzina 11:00. Czas trwania 90 minut.
Egzamin ósmoklasisty – gdzie i kiedy szukać wyników?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone już 14 czerwca 2019 roku. Wtedy też trafią one do szkół wraz z zaświadczeniami. Natomiast tydzień później 21 czerwca 2019 roku nastąpi wydanie zaświadczeń oraz wszelkich informacji uczniom, podchodzącym do egzaminów.
Egzamin ósmoklasisty – jakie ma znaczenie?
W tym roku sytuacja z egzaminami wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Warto tutaj bowiem przypomnieć, że w tym samym roku egzaminy zdawać będą nie tylko ósmoklasiści, ale także gimnazjaliści. W związku z tym może się okazać, że ze względu na olbrzymią liczbę chętnych, do wymarzonych szkół dostaną się tylko najlepsi.
Ministerstwo Edukacji zapewnia jednak, że każda ze szkół ponadpodstawowych utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Tym samym absolwenci gimnazjów będą mogli się starać, tak jak dotychczas, o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub branżowej szkoły 1 stopnia. Natomiast absolwenci szkół podstawowych do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i szkoły branżowej 1 stopnia.
Tutaj znajdziecie materiały, które mogą okazać się przydatne podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty.