Niektórzy fani pisali: I have a dream, inni z niepokojem od lat przeszukiwali Internet pod hasłem: Ekranizacja komiksu Thorgal. Wreszcie po kilkudziesięciu latach jeden z najwspanialszych komiksów na świecie ma szansę wreszcie przybrać realne kształty na ekranie. Czy w końcu tak właśnie będzie?

Jak przyznał sam autor komiksu, Grzegorz Rosiński, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, słynną serię zeszytów próbowano zekranizować od 30 lat. To wynik nawet lepszy od Alchemika. Jeżeli tak jak ja śledziliście losy gwiezdnego wikinga od dziecka i to z wypiekami na twarzy, szansa na zekranizowanie (w końcu) Thorgala może wywołać w Waszych oczach niemalże potok łez. To takiej kategorii przeżycie. 🙂 Czy tym razem się uda i miliony fanów jednego z najwspanialszych komiksów, jakie kiedykolwiek powstały doczekają się wymarzonej ekranizacji?

Ekranizacja komiksu Thorgal w końcu stanie się faktem?

Thorgal, tom 35. Szkarłatny ogieńNiedawny wywiad Rosińskiego udzielony Gazecie Wyborczej przywrócił nadzieję fanów na możliwość zekranizowania Thorgala. Chociaż ze słów Rosińskiego wyraźnie płynie lekka gorycz, kiedy mówi, że jego komiks próbowano przenieść na ekrany kin przez blisko 30 lat. Różne podmioty nabywały prawa do ekranizacji i nie podejmowały żadnych działań. Twórca komiksu mówi, że miało to na celu zablokowanie działań konkurencji.

Jednak myli się, jeżeli sądzi, że tylko on czuł rozczarowanie. Fani komiksu, który powstaje od blisko 40 lat, czekali razem z nim. Byłam wśród nich. W 2014 roku pojawiły się po raz kolejny doniesienia, że komiks w końcu zostanie przeniesiony na ekran, a nawet, że za ekranizacją stanie samo słynne Hollywood. Z całego szumu powstał krótki, 10-minutowy film, który delikatnie, bardzo delikatnie mówiąc, nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Ekranizacja komiksu Thorgal pod okiem zdobywcy Oskara

Tym razem ma być inaczej. Za kamerą stanie zdobywca Oskara z 2007 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny, Florian Henckel von Donnersmarck. W pracy nad projektem weźmie udział Pergamon Film oraz Jan Mojto z Beta Film. Do końca nie wiadomo, czy komiks zostanie przeniesiony na duży ekran, czy stanie się wielowątkowym serialem. Z rozmowy z Rosińskim wynika, że większe prawdopodobieństwo dotyczy serialu. To co jest najważniejsze dla twórców i fanów po latach czekania, to to, że prace już ruszyły.

Komiks o dziecku z gwiazd

Dla tych z Was, którzy nie pamiętają fabuły komiksu, lub nie mieli szansy jeszcze jej poznać, przypomnę tylko, że opowiada ona o losach dziecka z gwiazd – Thorgala. Zostaje on wychowany przez Wikingów, chociaż nigdy do końca nie czuje się przez nich zaakceptowany. Jego życie jest surowe i trudne. Thorgal jest odludkiem. Nie wyróżniają go żadne pozaziemskie zdolności, jednak, to co daje mu “przewagę” nad innymi, to niebywała inteligencja, intelekt, siła, spryt i uczciwość.

Thorgal, tom 7. Gwiezdne dzieckoŚledzimy jego losy kiedy dorasta, zakochuje się, w końcu staje się wojownikiem. Przygody, które przeżywa są często niezwykle mroczne, zawierają w sobie pierwiastki wątków i zdarzeń nie z tego świata i dużą dozę niepokoju. Na jego drodze stają ludzie, stworzenia, które zapierają dech w piersiach, a czasami budzą przerażenie. Akcja komiksu jest niezwykle wciągająca, dialogi są inteligentne i wyszukane. Do tego dochodzi wątek romantyczny, którego losy czytelnicy śledzą z równą wnikliwością jak przygody niezwykłego Thorgala.

Komiks charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem zarówno graficznym jak i merytorycznym. Te wszystkie cechy sprawiły, że Thorgal został przetłumaczony na 40 języków, stając się żywą legendą w świecie komiksów i fantasy.

Komiks, który pamięta się przez całe życie

Ku uciesze fanów, komiksy o przygodach Thorgala, jak i poboczne serie o losach jego rodziny i osób, które odegrały w jego życiu ważną rolę, wciąż się ukazują. Najnowszy, 35 odcinek zatytułowany Szkarłatny ogień, miał premierę 10 listopada.

Pojawiają się głosy, że ekranizacja ma szansę dorównać popularności Gry o Tron. Oczywiście wszyscy fani mają nadzieję, że serial odniesie ogromny sukces i życzą mu jak najlepiej, ale na razie raczej lepiej nie rzucać górnolotnych życzeń i czekać na efekty pracy twórców projektu.

Serię komiksów Thorgal znajdziecie tutaj, wraz ze wznowionym wydaniem siódmego odcinka, dla osób, które chcą poznać tę historię od początku.