Ekranizacja Ziemiomorza

Ekranizacja Ziemiomorza to doskonała wiadomość dla wszystkich fanów twórczości Ursuli K. Le Guin. Poza tym powody do zadowolenia mają także wielbiciele epickich historii fantastyczno-przygodowych. Jakiś czas temu sieć obiegła pierwsza informacja o tym, że bestsellerowy cykl pojawi się na ekranach. Prawa do ekranizacji nabyła producentka Jennifer Fox i początkowy zamysł był taki, by zrobić z tej historii serię widowisk kinowych. Teraz jednak wiemy, że zamiast filmów, powstanie serial pt. Earthsea. Za realizację projektu będzie odpowiadać studio A24, znane z artystycznych produkcji np. Midsommar. W biały dzień.

Ekranizacja Ziemiomorza

Ekranizacja Ziemiomorza – kilka ciekawostek

Warto tutaj dodać, że nie będzie to pierwsza próba ekranizacji słynnej powieści. W 2004 roku powstał mini-serial z udziałem Hallmark Entertaiment. Na temat produkcji głos zabrała sama pisarka, która nie mogła uwierzyć w to, co zrobiono z jej historią. Wtedy napisała:

Kiedy zobaczyłam scenariusz, zdałam sobie sprawę, że realizatorzy nie zrozumieli o czym są książki i nie interesuje ich odkrycie tego. Wszystko, o co im chodziło, to użycie nazwy „Ziemiomorze” i niektórych scen z książki do stworzenia bezsensownego McFilmu o seksie i przemocy. (…) Piękno science-fiction i fantasy polega na swobodzie inwencji. Ale ze swobodą wiąże się odpowiedzialność. To jest coś, czego ci filmowcy chyba nie rozumieją.

Następnie dwa lata później próbę podjęli Japończycy, którzy stworzyli film animowany Opowieści z Ziemiomorza. Jednak mimo starań producentów, Le Guin zaczęła stanowczo odmawiać sprzedania praw do kolejnych ekranizacji. Do zamiany decyzji zdołała nakłonić ją dopiero Jennifer Fox. Tym samym producentka była w ciągłym kontakcie z autorką, do czasu śmierci pisarki. Ostateczną umowę podpisała z synem Le Guin, Theo Downesem-Le Guinem.

Jesteście ciekawi, jak ostatecznie będzie wyglądała Ekranizacja Ziemiomorza? My bardzo! Koniecznie dajcie nam znać, czy czytaliście książkę i jak wasze wrażenia po lekturze!

Wszystkich tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z tą historią, odsyłamy tutaj. Natomiast tutaj znajdziecie recenzję książki, więc możecie sprawdzić, czy jest to opowieść w Waszym klimacie.