Ekranizacje książek – zanim obejrzycie, przeczytajcie!
Ekranizacje książek od zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników filmów czy seriali. Czekają na nie przede wszystkim wielbiciele danej powieści. Często jednak zdarza się tak, że ci, którzy rzadziej sięgają po lektury, trafiają najpierw na ekranizację. Jako typowi książkoholicy gorąco popieramy kolejność, która wygląda następująco: najpierw książka, później film. W związku z tym przygotowaliśmy dziś dla was zestawienie, gdzie znajdziecie historie, po które sięgnął świat filmu. Większość z produkcji jest już dostępna dla widzów. Kilka jednak wciąż czeka na datę premiery. Zainteresowani? Koniecznie sprawdźcie, jakie książki doczekały lub doczekają się ekranizacji.
Ekranizacje książek 2019
O psie, który wrócił do domu W. Bruce Cameron
Film na podstawie książki w polskich kinach jest dostępny od 25 stycznia 2019 roku. Za jego reżyserię odpowiada Charles Martin Smith. Nad scenariuszem natomiast pracowali: sam autor książki, W. Bruce Cameron oraz Cathryn Michon. Na ekranach pojawili się, m.in.: Ashley Judd, Jonah Hauer-King, Edward J. Olmos czy Alexandra Shipp.
O czym opowiada historia? Kiedy Lucas Ray przygarnia małą Bellę, od razu wie, że ten uroczy szczeniaczek odmieni jego życie na lepsze. Piesek również czuje, że trafił na swojego człowieka i chce być dla niego najlepszym zwierzakiem na świecie. Ponieważ jedna Lucas nie może zatrzymać Belli, postanawia podjąć ryzyko. Tym samym zabiera ją do szpitala, w którym pracuje. Piesek wnosi mnóstwo radości do życia pacjentów. Jednak Bella zostaje uznana za pitbulla, rasę, która w Denver jest zakazana. W związku z tym zrozpaczony Lucas musi rozstać się z ukochaną Bellą, która zostaje wywieziona do innego domu poza granice stanu. Mimo wszystko piesek nie zamierza żyć z dala od swojego najlepszego przyjaciela i postanawia wziąć sprawy we własne łapy. Bella staje przed ważnym wyzwaniem. Musi odnaleźć drogę do swojego człowieka. Musi wrócić do domu.
Wciąż cię widzę Daniel Waters
Film na podstawie książki pojawił się 27 września 2018 roku na płycie DVD. Jego reżyserią zajął się Scott Speer, natomiast scenariusz stworzył Jason Fuchs. Na ekranach pojawili się, m.in.: Bella Thorne, Dermot Mulroney, Richard Harmon czy David L. Brown.
O czym opowiada historia? Od czasu Wydarzenia świat nawiedzają duchy. Zwykle zjawy nie przeszkadzają Veronice. Niestety zjawy przybierają na sile. Kiedy Veronica i jej przyjaciel Kirk próbują wyjaśnić to zjawisko, dokonują przerażającego odkrycia. Poza tym nauczyciel Veroniki, pan Bittner, nie godzi się z faktem, że jego zmarła córka nie powróciła tak jak inni. Tym samym wierzy, że Eva potrzebuje ciała, by znów znaleźć się na tym świecie, a jego uczennica Veronica idealnie nadaje się do tego celu. A nawet, jeśli się myli, będzie tylko kolejnym duchem.
Dobry Omen Terry Pratchett, Neil Gaiman
Światowa premiera serialu na podstawie tej książki zapowiadana jest na 2019 rok, jednak nie podano jeszcze dokładnej daty. Gdzie będzie można go zobaczyć? Początkowo będzie dostępny na Amazon Prime, później trafią na BBC Two. Serial w reżyserii Douglasa Mackinnona ma liczyć 6 odcinków. Natomiast na ekranach wystąpią, m.in.: David Tennant, Michael Sheen, Jon Hamm czy Adria Arjona.
O czym opowiada historia? Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter, jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki, świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny problem Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego anioła). Bo oni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Tym samym nie mają wyboru. Muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad wszystko (zdaniem Azirafala: poniżej) najważniejsze jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.
Może pora z tym skończyć Iain Reid
Film na podstawie książki ma powstać na zlecenie Netflixa. Autorem scenariusza i jednocześnie reżyserem filmu jest Charlie Kaufman. Warto tutaj wspomnieć, że do ekipy twórców dołączył również polski operator, Łukasz Żal. Natomiast na ekranach wystąpią, m.in.: Jessie Buckley, David Thewlis czy Toni Collette. Nie podano jednak jeszcze dokładnej daty premiery.
Iain Reid bada głębię ludzkiej duszy, zadaje pytania o świadomość, wolną wolę, wartość związków emocjonalnych, strach i niedostatki samotności. To pełna napięcia i niesamowitego nastroju powieść. Tym samym przypomina wczesne dzieła José Saramago, kultowe Pod skórą Josepha Fabera czy Musimy porozmawiać o Kevinie Lionela Shrivera. W związku z tym nie pozwoli o sobie zapomnieć długo po przewróceniu ostatniej strony.
Amerykańscy bogowie Neil Gaiman
Serial na podstawie książki emitowany jest przez stację Starz od 20 kwietnia 2017 roku. W Polsce widzowie mieli okazję oglądać go na Amazon Prime Video Polska, a następnie na AXN Black. Obecnie fani oczekują na 3 sezon produkcji. Tym samym warto tutaj wspomnieć, że serial zyskał nowego reżysera, którym został Charles H. Eglee. Natomiast na ekranach występują, m.in.: Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning czy Peter Stormare.
Amerykańscy bogowie to historia, której bohaterem jest Cień, odsiadujący trzyletni wyrok. Kiedy jednak zbliża się czas wyjścia na wolność, zaczyna on odczuwać pewien niepokój. Dwa dni przed zakończeniem odsiadki, w niewyjaśnionych okolicznościach, ginie jego żona – Laura. Poza tym wszystko wskazuje na to, że doszło do zdrady małżeńskiej. Nie mogąc pogodzić się z tym, co zaszło, Cień wraca do domu, gdzie czeka na niego kolejny szok. Spotyka on tam Pana Wednesday, który twierdzi, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Wspólnie postanawiają wyruszyć w podróż po Stanach, by wyjaśnić zagadkę morderstw, które dokonywane są co roku, w zimę, w małym amerykańskim miasteczku.
Ptak dobrego Boga James McBride
Na podstawie książki ma powstać serial, którego współscenarzystą, producentem i gwiazdą został Ethan Hawke. Reżyserią projektu zajmie się Anthony Hemingway, natomiast obraz wyemituje stacja Showtime. Niestety na tę chwilę nie znamy więcej szczegółów.
O czym opowiada historia? W 1857 roku ważą się losy stanu Kansas, rozdartego między zwolennikami niewolnictwa a jego przeciwnikami. Mały Henry Shackleford zrządzeniem losu zostaje wciągnięty w oko tego cyklonu. Porwany przez znanego abolicjonistę, Johna Browna, włączony do jego armii obdartusów i głodomorów walczących z niewolnictwem, próbuje uniknąć śmierci przebrany za dziewczynę. McBride dzięki sugestywnemu językowi i brawurowemu poczuciu humoru stworzył fascynujący obraz Ameryki sprzed wojny secesyjnej. Daleki od wszystkiego, co znamy z literatury i kina.
Orange is the New Black. Dziewczyny z Danbury Piper Kerman
Serial emituje Netflix od 2013 roku, a cała produkcja ma już 6 sezonów. Jego twórcą jest Jenji Kohan, natomiast na ekranach zobaczycie, m.in.: Taylor Schilling, Laurę Prepon, Yael Stone czy Jessicę Pimentel.
To opowieść oparta na faktach. Bohaterką i narratorką jest sama autorka, Piper Kerman, która po ukończeniu college’u, związała się z kobietą zajmującą się przemytem narkotyków. Dziewczyna raz tylko zgodziła się przeszmuglować przez granicę pieniądze pochodzące z narkotykowego biznesu. Ponieważ, gdy zorientowała się, w co się wpakowała, szybko zakończyła znajomość i zerwała wszelkie kontakty. Kilka lat później, do drzwi dobrze sytuowanej mieszkanki Nowego Jorku, Piper Kerman, mającej dobrą pracę, wspaniałego narzeczonego oraz wiele planów na przyszłość, zapukali agenci federalni z aktem oskarżenia. W związku z tym blisko dziesięć lat po popełnionym w młodości błędzie, kobieta zostaje skazana na 15 miesięcy odsiadki (złagodzone później do 13 miesięcy) i osadzona w więzieniu dla kobiet o obniżonym rygorze w Danbury, w Connecticut. W swej książce opisuje życie za kratami, jego blaski i cienie. Tym samym pisze o upokorzeniach, jakich doświadczają kobiety, o absurdalnych zakazach i wielu niedogodnościach, z jakimi stykają się na co dzień osadzone. Ukazuje siłę kobiet, więzi, jakie rodzą się między nimi i wspólnotę, jaką tworzą.
Światło, którego nie widać Anthony Doerr
O tym projekcie wiemy dopiero tyle, że na podstawie książki ma powstać serial dla Netflixa. Obecnie trwają poszukiwania scenarzysty.
O czym opowiada historia? Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu. Jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch.
Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio. Postanawia naprawić je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu oraz naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii. Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki się splatają.