Georgi Gospodinow z Międzynarodową Nagrodą Bookera za Schron przeciwczasowy

23 maja podczas ceremonii w londyńskim Sky Garden ogłoszono laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023. Jedna z ważniejszych nagród literackich powędrowała w ręce bułgarskiego pisarza Georgiego Gospodinowa. Jury konkursu doceniło jego powieść Schron przeciwczasowy. Nagrodę dostała też Angela Rodel, autorka angielskiego przekładu książki.

Georgi Gospodinow z Międzynarodową Nagrodą Bookera za Schron przeciwczasowy

Georgi Gospodinow z Międzynarodową Nagrodą Bookera

Międzynarodową Nagrodę Bookera przyznaje się od 2005 roku nieanglojęzycznym autorom, których angielskie tłumaczenia powieści pojawiły się w brytyjskich i irlandzkich księgarniach. Zatem w konkursie biorą udział beletrystyczne powieści z całego świata. Nagrodę jednocześnie dostaje pisarz i tłumacz.

W tym roku doceniono poetę, krytyka i pisarza – Georgiego Gospodinowa. Autora nagrodzono za powieść Schron przeciwczasowy. To jednocześnie pierwsza książka napisana oryginalnie w języku bułgarskim z Międzynarodowym Bookerem.

Shortlista The Man International Booker Prize

Na krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera obok Gospodinowa znaleźli się też:

  • GauZ za powieść Standing Heavy
  • Eva Baltasar za Boulder
  • Cheon Myeong-kwan za Whale
  • Maryse Condé za powieść The Gospel According to the New World

Schron przeciwczasowy – o czym jest nagrodzona powieść?

Czy należy spoglądać wstecz? Czy przeszłość jest niebezpieczna? Jak zyskać trochę czasu, kiedy mierzysz się z deficytem przyszłości? Prosta odpowiedź brzmi: trzeba zawrócić. Bo jeśli istnieje coś pewnego, jest to przeszłość.

— Georgi Gospodinow

Główny bohater powieści prowadzi nowatorską klinikę, w której skupia się na leczeniu osób z chorobą Alzheimera. Każde z jej pięter to inna dekada XX wieku odtworzona w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki temu pacjencji mogą cofnąć się do czasu, w którym czuli się szczęśliwi i bezpieczni.

Okazuje się, że szczęścia w przeszłości szukają także inni. Z tego co oferuje klinika, chcieliby skorzystać m.in. politycy. Wielu ludzi szuka ucieczki od współczesności. Jednostki, grupy, całe kraje…

Czy w przeszłości można odnaleźć ratunek dla współczesnego świata?

Jeżeli szukasz nieoczywistej historii, która jest jednocześnie refleksją nad współczesnością, sięgnij po nagrodzoną książkę. Jej polski przekład znajdziesz w księgarniach, na przykład tutaj: Schron przeciwczasowy Georgi Gospodinow w TaniaKsiazka.pl.

Sprawdź też: