Hilary Mantel kończy z powieściami historycznymi

Hilary Mantel serca czytelników na całym świecie podbiła przede wszystkim epickimi powieściami historycznymi. Poza tym angielska pisarka sprytnie oscylowała między twórczością, która opierała się na jej własnych wspomnieniach, a faktami historycznymi. W 2009 roku otrzymała prestiżową nagrodę Man Booker Prize za powieść pt. W komnatach Wolf Hall. Całkiem niedawno pochłonięta była pracą nad trylogią o Thomasie Cromwellu. Teraz jednak okazuje się, że tworzenie w tym gatunku było dla niej niezwykle wyczerpujące, a sama pisarka potrzebuje odskoczni. Podczas jednego z festiwali literackich, który odbył się w Edynburgu, autorka zdradziła fanom, że kończy swoją przygodę z powieściami historycznymi. Co dalej planuje?

Hilary Mantel kończy z powieściami historycznymi

Fot. DKrue, źródło: pixabay.com

Hilary Mantel i jej plany na przyszłość

Mantel wyjaśniła słuchaczom, że teraz swoją uwagę skupi na krótszych formach oraz sztukach teatralnych. Oto co powiedziała na temat rezygnacji z powieści historycznych:

Mam nadzieję, że ludzie przestaną do mnie pisać z sugestiami. To cudowne, że mają apetyt na tego typu prozę, ale biorąc pod uwagę tempo, w jakim pracuję, chciałabym mieć trochę życia, zanim będzie za późno. Powiem szczerze, że szczególnie trudne były ostatnie trzy, cztery lata. Tak naprawdę między książkami nie miałam żadnej przerwy ani przestoju.

Warto więc tutaj wspomnieć, że trylogia o Thomasie Cromwellu i intrygach na dworze Tudorów pochłonęła aż 15 lat z życia pisarki. Jak się okazuje, choć Mantel wyraźnie odcina się od pisania kolejnych tego typu historii, nie rezygnuje z tematów, w których czuje się najlepiej. Tym samym zaangażowana jest w sztukę teatralną, która nawiązuje do materiałów z jej książek. Poza tym w nieznacznym stopniu czuwa także nad planowaniem trzeciego sezonu serialu Wolf Hall. Zdradził również, że teraz w głównej mierze skupi się właśnie na sztukach teatralnych. Autorka ma w zanadrzu kilka gotowych scenariuszy. Ponadto, jeśli już da upust swojej kreatywności, to zamieni to w opowiadania.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Hilary Mantel odsyłamy tutaj. Koniecznie dajcie nam znać, czy książki pisarki goszczą w Waszych domowych biblioteczkach. I co sądzicie o takiej zmianie.