Izba Księgarstwa Polskiego protestuje przeciwko sprzedaży na wyłączność
Sprawa dotyczy wydawnictwa K. E. Liber i pozycji dla młodzieży „To nie książka”. Jak podaje portal rynek-książki.pl, do ich redakcji wpłynął list z Izby Księgarstwa Polskiego, w którym autorzy wyrażają swój sprzeciw wobec działań wydawnictwa związanych z wprowadzaniem na rynek wspomnianego tytułu.
Chodzi o umowę zawartą pomiędzy K. E. Liber i siecią Empik, w myśl której „To nie książka” dostępna była w wyłącznej sprzedaży od 4 lutego 2015 r., podczas gdy inni księgarze mogli ją wprowadzić do swojej oferty dopiero 23 lutego 2015 r. IKP w swoim liście stanowczo zaprotestowało przeciwko takim praktykom i nazwało je sprzecznymi z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawą o zwalczaniu oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zagrażające interesom księgarzy niezależnych.
Całą treść listu można przeczytać poniżej:
Izba Księgarstwa Polskiego z siedzibą w Warszawie działając na podstawie art. 2 Ustawy o Izbach Gospodarczych stanowczo protestuje przeciwko praktykom stosowanym przy wprowadzeniu na rynek księgarski książki „To nie książka” przez Wydawnictwo K.E. Liber spółka cywilna z siedzibą w Warszawie przy ul. Kolejowej 19/21 polegających na: Sprzedaży na wyłączność w sieci Empik ww. książki z dniem 4 lutego 2015 r., zaoferowanie pozostałym odbiorcom, w tym księgarzom sprzedaż ww. tytułu po 23 lutego 2015 r. (oficjalna data premiery-dostępności książki w księgarniach ogłoszona przez wydawnictwo to 18.02.2015)
Działanie takie uważamy za nagannie sprzeczne z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawą o zwalczaniu oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zagrażające interesom księgarzy niezależnych, w tym zrzeszonych w naszej Izbie.
Na odpowiedź wydawnictwa K. E. Liber nie trzeba było długo czekać. W wezwaniu wystosowanym przez ich pełnomocnika, opublikowanym na stronie IKP czytamy, że protest narusza dobra osobiste wydawcy, ponieważ sugeruje działania niezgodne z prawem, co może prowadzić do utraty zaufania wśród klientów i kontrahentów. Zapewnił również, że krótkoterminowa sprzedaż na wyłączność nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji i nie jest zakazana przez prawo, a taka forma współpracy z siecią Empik przyczyni się do zwiększenia popularności książki i w dalszej konsekwencji przyniesie korzyści również innym księgarzom.