Jak dbać o siebie - kup na Tania Książka

Cześć! Dziś przychodzę do was z recenzją jakże uroczej, ale jednocześnie ważnej książki pt. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym. Książka oznaczona jest ważnym hasłem, które brzmi Rozmawiajmy o zdrowiu psychicznym. Szczęśliwie zauważam, że z roku na rok temat zdrowia psychicznego powoli wychodzi z cienia i przestaje być tabu. Przyczyniają się do tego różne organizacje, ale dużą rolę odgrywają tu także media społecznościowe. Ponieważ to tam najchętniej młodzi ludzie dzielą się swoimi przeżyciami, a także wartościowymi profilami, których twórcy nierzadko pomagają w trudnych sytuacjach.

Jak dbać o siebie - kup na Tania Książka

Fot. Paulina Roszko

Jednak każdy, kto zetknął się z tym tematem, doskonale wie, jak (nie) działa polska służba zdrowia w tym zakresie oraz jak odczuwalne są braki w kadrze psychiatrów i psychologów. Mogłabym się nad tym rozwodzić godzinami, jednak to nie byłaby pozytywna rozprawka. A dziś mam przyjemność recenzować naprawdę świetną książkę. Książkę, która podnosi świadomość, uczy i pomaga poradzić sobie w trudnych chwilach. Dlatego szybciutko przechodzę do tematu!

CupOfTherapy

Fot. Paulina Roszko

Jak dbać o siebie właściwie i po co to robić?

Nie od dziś wiadomo, że aby dawać szczęście innym i budować zdrowe relacje, najpierw należy poczuć się dobrze z samym sobą. W końcu trudno dzielić się radością, jeśli sami jej nie mamy. I autorzy tego tytułu doskonale o tym wiedzą. Mają głęboką świadomość tego, jak dbać o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Ich książka zresztą promuje międzynarodową koncepcję CupOfTherapy, stworzoną przez fińskich psychoterapeutów. Jednym z nich jest właśnie autor książki, Antti Ervasti. Nic więc dziwnego, że tytuł ten w błyskawicznym tempie stał się międzynarodowym bestsellerem.

Pandemia, kryzys, zwolnienie z pracy, izolacja – 2020 rok nie był dla nas najłatwiejszy. W tak trudnym czasie nawet ci najwytrwalsi mogli nieraz poczuć się bezsilni. Dlatego warto mieć pod ręką tak mądrą książkę, jak ta. By w chwili emocjonalnego i psychicznego kryzysu móc po nią sięgnąć i wlać w siebie odrobinę ciepła, uzyskać doraźną pomoc oraz naładować baterie do dalszej walki.

CupOfTherapy

Przyjazny poradnik dla każdego

A prawda jest taka, że każdemu z nas raz na jakiś czas zdarza się słabszy dzień. I ta książka to właśnie doskonałe antidotum na takie momenty. Urocze ilustracje, krótka treść, którą jesteśmy w stanie przeczytać nawet wtedy, kiedy opuszczają nas wszelkie siły. Proste porady i wskazówki, żadnej wyszukanej treści. Niektóre rzeczy mogą wydawać się nam oczywiste. Ktoś by powiedział – truizmy. Trzeba jednak wiedzieć, że kiedy dopada nas depresja, złe samopoczucie i spadek kondycji psychicznej, to właśnie nawet te nierzadko banalne i błahe prawdy są poza zasięgiem wzroku oraz świadomości. Dlatego warto raz na jakiś czas sobie o nich przypomnieć, a w kryzysowej sytuacji, mieć je zapisane pod ręką.

Z tej książki bije niesamowite ciepło, a czytelnik w trudnych chwilach otrzymuje poczucie zrozumienia. To taka ładowarka, kiedy czujemy, że nasze baterie są praktycznie na wyczerpaniu. Warto po nią sięgnąć nawet wtedy, kiedy nie borykamy się z żadnymi problemami. Ponieważ wzbudzi ona w nas pokłady empatii dla drugiego człowieka i uczuli na fakt, że może ktoś właśnie w najbliższym otoczeniu zmaga się z depresją.

Recenzja książki Jak dbać o siebie

Fot. Paulina Roszko

Jak dbać o siebie – podsumowanie

Niezależnie od tego, jak silni psychicznie się czujecie, ta pozycja, w moim odczuciu, powinna znaleźć się w domowej biblioteczce każdego. Poszerza ona świadomość na temat samopoczucia i zdrowia psychicznego. To świetna propozycja na spadek formy lub gorszy dzień. Pamiętajcie jednak, że nie zastąpi ona wizyty u specjalisty – psychiatry czy psychologa! Z całą pewnością jednak ten tytuł doda nam otuchy i uświadomi, że każdy czasem może mieć gorszy dzień. Ważne jednak, by być świadomym, co się wtedy z nami dzieje i jak poradzić sobie w tych trudnych chwilach. A także, jak pomóc komuś, kto w takiej sytuacji właśnie się znajduje. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym to taki poradnik-przyjaciel, który warto mieć przy sobie.

Ocena Pauliny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy książka porusza ważny temat? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Mają głęboką świadomość tego, jak dbać o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Ich książka zresztą promuje międzynarodowy koncept CupOfTherapy, stworzony przez fińskich psychoterapeutów. Jednym z nich jest właśnie autor książki, Antti Ervasti.