PoradnikiRecenzje

Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna Michał Rusinek, Aneta Załazińska – recenzja książki

ak się dogadać, czyli retoryka codzienna

Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna to książka dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć więcej na temat skutecznej komunikacji. Skorzystać z niej mogą nie tylko mówcy. Także zwykli ludzie, którzy pragną po prostu jasno wyrażać swoje myśli i w pełni korzystać z bogactwa języka, znajdą w niej coś dla siebie.

Michał Rusinek i Aneta Załazińska to nauczyciele akademiccy, specjaliści od “językowych pułapek i sztuki komunikacji”. Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna jest trzecim wydaniem książki na temat retoryki. Uzupełniono go o najnowsze przykłady i płytę DVD. Celem autorów było nie uczenie, a uświadamianie, w myśl przekonania, że:

Retoryka jest jak erotyka – to znaczy po prostu jest. Retoryka to nie jest coś dodanego do języka, którym się porozumiewamy, podobnie jak erotyka nie jest czymś dodanym do naszego ciała. Retoryka jest cechą, wymiarem, funkcją języka, tak jak erotyka jest cechą, wymiarem, funkcją ciała.

Nie jest to więc typowy poradnik z prostymi receptami. Książka służy bardziej poszerzaniu świadomości językowej, którą to możemy wykorzystać na własny użytek. Po pierwsze, budując skuteczne komunikaty, a po drugie chroniąc się przed różnymi formami manipulacji.

Twarda wiedza i ciekawe przykłady

Każdy rozdział książki składa się z trzech części. Pierwsza z nich to podstawy, jakiegoś fragmentu retoryki. Druga zawiera rady i wskazówki. Trzecia zaś to odesłanie do filmiku z płyty o przygodach pana Jerzyka, a także praktyczne ćwiczenia.

Z poradnika dowiemy się o budowaniu wizerunku tego, kto mówi oraz tego, kto słucha. Nauczymy się poszukiwania płaszczyzn porozumienia, nadawania komunikatom spójności i odpowiedniej kompozycji. Autorzy podpowiadają także, w jaki sposób przedstawiać swoje argumenty i jak przekonywać do własnych racji. Nie zabrakło także miejsca na zagadnienia związane ze stylem oraz mową ciała.

Jak się dogadać – jak to się czyta?

Profesor Jerzy Bralczyk, komentując Jak się dogadać, powiedział, że O mówieniu trzeba pisać ciekawie. No właśnie – jak to więc jest w przypadku tej książki? Moim zdaniem dla osoby, która chce zagłębić się w temat, poradnik Rusinka i Załazińskiej może być naprawdę przydatnym narzędziem. Nie uważam jednak, żeby książka była dla każdego. Czuć w niej bowiem akademickiego ducha autorów, a szczegółowość niektórych wywodów zapewne odstraszy Czytelników, którzy pragną szybkich efektów i konkretnych rad.

Tym, co zdecydowanie wpływa na korzyść książki są natomiast przykłady wypowiedzi polityków, ludzi mediów czy osób publicznych. Również nagrania z płyty stanowią ciekawe uzupełnienie treści.

Podsumowując – książkę Jak się dogadać polecam naprawdę zainteresowanym sztuką retoryki, którzy szukają porządnej dawki wiedzy podanej w przystępnej formie. Tych, którzy oczekują prostych sztuczek, odsyłam do innych poradników. 

Książkę Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna kupisz tutaj >>

Ocena Malwiny
  • 7/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 9/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
  • 8/10
    Jak oceniam przydatność porad? - 8/10
  • 6/10
    Czy książka jest dla wszystkich? - 6/10
7.6/10

Fragment recenzji

Profesor Jerzy Bralczyk, komentując Jak się dogadać, powiedział, że O mówieniu trzeba pisać ciekawie. No właśnie – jak to więc jest w przypadku tej książki? Moim zdaniem dla osoby, która chce zagłębić się w temat, poradnik Rusinka i Załazińskiej może być naprawdę przydatnym narzędziem. Nie uważam jednak, żeby książka była dla każdego. Czuć w niej bowiem akademickiego ducha autorów, a szczegółowość niektórych wywodów zapewne odstraszy czytelników, którzy pragną szybkich efektów i konkretnych rad.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)