nesbo 622

Niewątpliwie rok 2016 zostanie dobrze zapamiętany przez wszystkich wielbicieli literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Nie tak dawno usłyszeliśmy, że w naszym kraju ujrzymy Tess Gerritsen, która w czerwcu odwiedzi Wrocław. Nie będzie to jednak jedyna przedstawicielka tego gatunku literackiego w Polsce. W tym roku swoją obecnością zaszczyci nas również inny wybitny autor powieści kryminalnych. Mowa jest o norweskim pisarzu Jo Nesbø, który 23 kwietnia pojawi we Wrocławiu.

Jo Nesbø z wykształcenia jest ekonomistą i przed karierą pisarza prowadził życie maklera giełdowego. Wygląda na to, że takie stresujące życie mu nie odpowiadało i szczęśliwie dla wszystkich fanów jego twórczości, postanowił je odmienić. Jak się przekonaliśmy w trakcie ostatnich lat była to chyba najlepsza decyzja w jego życiu. Napisane przez niego powieści rozeszły się na całym świecie w 27 milionowym nakładzie i zostały przetłumaczone na ponad 50 języków. W takiej sytuacji trudno sobie teraz wyobrazić świat bez dzieł Jo Nesbø.

Zapytacie co sprowadza tak popularnego pisarza do Polski? Rok 2016 i data 23 kwietnia zbiega się dokładnie z 400 rocznicą śmierci Williama Szekspira. W tym właśnie czasie Wrocław stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Jednym z zaplanowanych wydarzeń podczas Światowego Dnia Książki jest Projekt Szekspir. Do udziału w nim zapraszani są uznani światowi pisarze, których zadaniem jest opowiedzenie na nowo znanych dzieł Szekspira. Jo Nesbø jest właśnie jednym z zaproszonych artystów. Owocem pracy Projektu Szekspir będzie zbiór uwspółcześnionych powieści tego legendarnego pisarza. Norweg swój udział w tym projekcie postanowił zaakcentować mierząc się z szekspirowskim Makbetem. Już w przyszłym roku będziemy mieli okazje zapoznać się z jego nową wersją.

Podczas pobytu w Polsce, Jo Nesbø odbędzie jedno spotkanie z czytelnikami swoich powieści. Jego termin został wyznaczony również na 23 kwietnia 2016 roku.