Klub książki księżnej Camilli

Jeśli ktoś z zapartym tchem śledzi losy brytyjskiej rodziny królewskiej, z pewnością wie, że księżna Camilla od zawsze interesowała się literaturą i sztuką. Monarchia z Wielkiej Brytanii wciąż wzbudza ogromne emocje na całym świecie, a każdy krok jej członków jest szeroko komentowany. W ostatnim czasie zyskali dodatkową popularność dzięki serialowi The Crown, który bije rekordy popularności na platformie Netflix. Nic więc dziwnego, że kiedy świat obiegła wiadomość, że powstał klub książki księżnej Camilli, oczy wszystkich ponownie zwróciły się w stronę brytyjskiej monarchii.

Klub książki księżnej Camilli

Tym razem w kręgu zainteresowanych znaleźli się nie tylko wielbiciele gorących ploteczek, ale przede wszystkim miłośnicy literatury. Jak wiadomo, pandemia sprawiła, że większość z nas została zamknięta w czterech ścianach na dłużej. My, książkoholicy dobrze wiemy, że czytanie to idealny sposób na zabicie nudy i chwilę relaksu. W związku z tym cieszą nas inicjatywy takie, jak ta. Poza tym jak wiadomo, przykład idzie z góry. Jeśli więc sama księżna Kornwalii zachęca do czytania, to aż grzech nie skorzystać z takiej okazji!

Klub książki księżnej Camilli

Skąd ten pomysł?

Księżna Camilla zainicjowała projekt, który nosi nazwę The Duchess of Cornwall’s Reading Room, inaczej mówiąc: Czytelnia Księżnej Kornwalii. To nic innego jak profil na Instagramie, który ma gromadzić w jednym miejscu nie tylko miłośników literatury, ale również twórców godnych polecenia. Pomysł nie jest przypadkowy, ponieważ księżna od dawna angażuje się w inicjatywy związane z literaturą i promowaniem czytelnictwa. Jest patronką aż 7 charytatywnych organizacji, które działają na tym polu.

Poza tym w czasach narodowej kwarantanny Camilla podzieliła się z mieszkańcami wyspy dwoma listami lektur, które warto przeczytać w domowym zaciszu. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a zainteresowanie przerosło jej najśmielsze oczekiwania. Księżna nie czekała więc długo i postanowiła wykorzystać ten potencjał, by stworzyć coś większego i jednocześnie pomóc podupadającej branży wydawniczej i księgarnianej, która mocno odczuwa skutki lockdownu.

Co wiemy?

Jak już wspomniałam, projekt przybrał formę konta na Instagramie i będzie on poświęcony literaturze z całego świata. Obserwatorzy mogą liczyć na polecenia różnych tytułów przez samą Camillę, odbywające się jako cykl sezonów. Pierwszym z nich będzie oczywiście sezon zimowy i jak na razie, tytuły, które zostaną polecone, trzymane są w tajemnicy.  Ponadto możecie spodziewać się tam specjalnych materiałów, przygotowanych na tę okazję przez autorów czy komentarzy samej księżnej. A wszystko po to, by rozpocząć szeroką dyskusję o literaturze i zachęcić odbiorców do sięgania po książki.

To jednak nie wszystko! Księżna Kornwalii z pomocą organizacji National Literacy Trust nawiązała już współpracę z bibliotekami na terenie całej Wielkiej Brytanii. Po to, by jak największa liczba osób zainteresowanych promowanymi książkami, miała do nich darmowy dostęp.

Klub książki księżnej Camilli oficjalnie rozpocznie swoją działalność już 15 stycznia 2021 roku. Wtedy tez poznamy pierwsze promowane tytuły na kanale The Duchess of Cornwall’s Reading Room.

Co sądzicie o takim działaniu? Ja z pewnością będę zerkała, co ciekawego pojawia się na tym profilu.

Więcej o brytyjskiej rodzinie królewskiej dowiecie się z poniższych książek: