Kołysanka z Auschwitz - recenzja przedpremierowa

Kołysanka z Auschwitz – przedpremierowa recenzja

Kołysanka z Auschwitz - przedpremierowa recenzja

Kiedy tylko ujrzałam Kołysankę z Auschwitz w zapowiedziach, od razu wiedziałam, że przeczytam ją najszybciej, jak się da. Zawsze chętnie sięgam po literaturę wojenną, obozową, mimo tego, że te książki mnie bolą i przerażają. Historie wojenne zawsze poruszają, chwytają za serce i sprawiają, że długo o nich myślimy. To ciężka literatura, którą niełatwo się czyta, jednak uważam, że każdy z nas powinien po nią sięgać, chociażby po to, aby ciągle sobie przypominać, jakim złem była wojna i Holokaust.  Żeby nigdy więcej nie powtórzyło się takie piekło na Ziemi.

Kołysanka z Auschwitz to smutna i przerażająca historia, ale na pewno warto ją przeczytać.

Kołysanka z Auschwitz

Wzruszająca opowieść o wytrwałości, nadziei i sile w jednym z najbardziej przerażających okresów w historii świata.

Helene Hannemann jest żoną, matką, pielęgniarką. Kiedy ją poznajemy, jest rok 1943. Helene wraz z rodziną mieszka w Niemczech. Ona jest Niemką, jej mąż jest Romem i właśnie stracił pracę z powodu swego pochodzenia. Narodowość Johanna była również powodem, dla którego rodzina kobiety nigdy nie zaakceptowała ich małżeństwa. Miłość jednak była silniejsza niż podziały rasowe i Helene z Johannem stworzyli szczęśliwe małżeństwo oraz zostali rodzicami piątki dzieci.

Pewnego dnia do drzwi pukają mundurowi SS. Okazuje się, że Johann z racji swojego pochodzenia ma zostać zesłany do Auschwitz. Ich dzieci też mają romskie korzenie, więc czeka je ten sam los… Helene jest załamana! Zwykły poranek zamienia się w koszmar, ktoś właśnie próbuje odebrać jej całą rodzinę! Decyzja może być tylko jedna – mimo że Helene nie musi, postanawia opuścić dom razem ze swoją rodziną. Wszyscy trafiają do Auschwitz. Nie jest w stanie porzucić swoich dzieci. Wie, że bez niej nie mają żadnych szans…

Obozowa rzeczywistość…

Kołysanka z Auschwitz - sprawdź w TaniaKsiazka.plKiedy cała rodzina po koszmarze, jakim był transport, trafia do obozu, wszyscy są przerażeni. Okazuje się, że od razu zostają rozdzieleni. Na szczęście dzieci zostały z Helene, ale Johanna tracą z oczu od razu. Pierwsze dni w obozie to piekło. Gdyby nie pomoc obcych ludzi, pewnie nie przeżyliby tych strasznych początków.

Pewnego dnia, drastycznie zmienia się sytuacja, w jakiej Helene znalazła się ze swoimi dziećmi. Doktor Mengele, z racji tego, że kobieta jest Niemką i pielęgniarką, przydziela jej pewne zadanie. Helene ma otworzyć i prowadzić przedszkole w obozie koncentracyjnym. Kiedy mija pierwszy szok, kobieta dostrzega w tym zadaniu szansę dla siebie i swoich dzieci. Zabiera się do pracy i organizuje przedszkole w strasznej obozowej rzeczywistości. Helene zdaje sobie sprawę, że doktorowi Mengele wcale nie chodzi o dobro dzieci, jednak jest zdeterminowana i chce zrobić tyle, ile się tylko da, żeby uratować choćby jedno życie…

Kołysanka z Auschwitz – historia, która łapie za serce

Historie wojenne, obozowe zawsze mnie poruszają. Z tą było tak samo. Za każdym razem, gdy czytam o obozowej rzeczywistości, czuję wdzięczność, że nie przyszło mi żyć, być matką w tamtych czasach.

Historię Helene po prostu musicie poznać! Heroizm, siła i miłość to piękne wartości, niespotykane wśród obozowej, strasznej rzeczywistości. Postawa tej niezwykłej kobiety to promyk nadziei, który pozwala jej i innym przeżyć kolejny dzień.

Tej książki nie da się zapomnieć. Oparta na faktach historia Helene zostanie na zawsze w moim sercu.

Polecam bardzo tę tragiczną historię matki i jej całej rodziny. Ponadto Kołysanka z Auschwitz to nie tylko wyjątkowy i ważny temat, ale też pięknie i poetycko napisana powieść. Jestem pewna, że spodoba się nie tylko miłośnikom literatury historycznej i obyczajowej. Możecie ją znaleźć w tym miejscu.

Kołysanka z Auschitz - kup książkę na www.taniaksiazka.pl

Ocena Rudej
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Historię Helene po prostu musicie poznać! Heroizm, siła i miłość to piękne wartości, niespotykane wśród obozowej, strasznej rzeczywistości. Jej postawa, to promyk nadziei, który pozwala jej i innym przeżyć kolejny dzień.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)