Ekranizacje i adaptacje

Kosmos – ekranizacja powieści Witolda Gombrowicza już w kinach!

kosmosZ pewnością część z was z Gombrowiczem pożegnała się na etapie szkoły średniej. I chociaż lektury tego wybitnego pisarza nierzadko uważane są za trudne do zrozumienia, nie brakuje miłośników, którzy wracają do jego twórczości. Tak też stało się w przypadku znanego reżysera, Andrzeja Żuławskiego, który podjął się zekranizowania powieści Witolda Gombrowicza, Kosmos. Film o tym samym tytule do polskich kin wejdzie już 1 lipca tego roku. To ostatnia produkcja, której dokonał Żuławski tuż przed swoją śmiercią.

Projekt reżysera to uwspółcześniona adaptacja powieści Kosmos. Witold i Fuks to przyjaciele, którzy mają za sobą poważne życiowe decyzje. Pierwszy porzucił studia prawnicze, a drugi zrezygnował ze współpracy z paryskim projektantem. Razem wybierają się do prywatnego pensjonatu w pięknej i spokojnej wsi. No właśnie, spokojnej tylko na pozór, bo w krótkim czasie dochodzi do niecodziennych i intrygujących zjawisk. Bohaterowie napotykają dziwne znaki w ogrodzie. Zawieszony ptak na sznurku czy zniekształcone usta pokojówki to dopiero początek dziwactw, z którymi się spotykają. To jednak nie wszystko. W tym gąszczu tajemnic, Witold zakochuje się w zamężnej kobiecie. Jak skończy się pobyt przyjaciół w tym zagadkowym miejscu? Czy zamiast wróbla, na sznurze zawiśnie człowiek?

W filmie wystąpili aktorzy różnej narodowości, Szwajcarzy, Portugalczycy i Francuzi. W rolę Witolda wcielił się Jonathan Genêt, Fuksa natomiast zagrał Johan Libéreau. Oprócz tej dwójki na ekranie zobaczymy: Sabine Azéma, Jean-François Balmer, Victoria Guerra, Clémentine Pons, Andy Gillet, Ricardo Pereira oraz António Simão.

Andrzej Żuławski podjął się nakręcenia adaptacji Kosmosu po 15 latach przerwy, jednak to nie przeszkodziło mu w zdobyciu nagrody za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Dziennikarzom mówił, że był bardzo zaskoczony, gdy po długiej nieobecności tak wiele osób doceniło jego pracę.

Przypominamy, że film w polskich kinach pojawi się 1 lipca tego roku. Poniżej przedstawiamy zapowiedź filmu: