Krowa kolorowa

Krowa kolorowa to projekt autorki literatury dla dzieci Ewy Karwan-Jastrzębskiej i malarza Józefa Wilkonia. Książka to właściwie zbiór wierszyków o krowach, które mają swoje marzenia, plany, charakterki i często swoimi zachowaniami do złudzenia przypominają nas, ludzi.

Każda krowa jest inna!

W książce, tak jak w życiu, spotykamy wiele różnych krów. Mamy tu i krowę marzycielkę, i krowę wzorową, jest też wojowniczka, szybkobiegaczka, pilotka i kilka innych nietypowych przedstawicielek swojego gatunku.

Każda z nich reprezentuje inną postawę wobec życia. Jedna jest ideowcem i pragnie walczyć przeciwko uciskowi byków na hiszpańskiej corridzie, inna z rozmarzeniem spogląda w księżyc, oczekując na swoją drugą połówkę, a jeszcze inna zastanawia się, czy na pewno należy być nieustannie uprzejmym i życzliwym.

Okazuje się więc, że od krów możemy się wiele nauczyć. Na przykład odwagi w wypowiadaniu własnego zdania, tolerancji dla różnorodności, poczucia humoru i czerpania radości z małych rzeczy.

Szczypta poezji i pięknych ilustracji

Ale Krowa kolorowa nie samymi wierszykami stoi! W książce znajdziemy także wyjątkowe ilustracje znanego, polskiego artysty – Józefa Wilkonia. Jego krowy są bardzo intrygujące – czasem zabawne, czasem potraktowane całkiem serio. Wszystkie rozbrykane i lekkie, często unoszą się nad ziemią, by z tej perspektywy dziwić się światu.

Czy wierszyki spodobają się dzieciom? Moim zdaniem tak – mogą być pretekstem do rozmów na temat różnych postaw wobec rzeczywistości, jaka nas otacza. A gdy patrzę na ilustracje, sama mam ochotę chwycić za farby i pędzel i zmalować własną wersję krowy. Myślę, że dzieciom taka forma zabawy też przypadnie do gustu.

Ta książka jest nietypowa – w niczym nie przypomina rozkrzyczanych książeczek dla dzieci. A jakby tego było mało, zawiera w sobie poezję i koniec końców traktuje o ważnych sprawach. Nie jest to więc tytuł, który przypadnie do gustu wszystkim. Warto jednak oswajać dzieci z tego typu sztuką – a Krowa kolorowa to książka, która przywodzi mi na myśl zbiory wierszy Brzechwy czy Tuwima, które znam z własnego dzieciństwa. Cieszę się, że współcześnie ktoś kontynuuje tę linię literatury dla dzieci. Polecam!

Książkę Krowa kolorowa Ewy Karwan-Jastrzębskiej i Józefa Wilkonia kupisz tutaj >>

Ocena Malwiny
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam ilustracje? - 10/10
8.4/10

Fragment recenzji

Ta książka jest nietypowa – w niczym nie przypomina rozkrzyczanych książeczek dla dzieci. A jakby tego było mało, zawiera w sobie poezję i koniec końców traktuje o ważnych sprawach. Nie jest to więc tytuł, który przypadnie do gustu wszystkim.