Książka o Squid Game: recenzja Grając w kalmara
Trudno znaleźć wśród miłośników kina i serialowych produkcji kogoś, kto nie słyszał o południowokoreańskiej produkcji o morderczych rozgrywkach. Jeśli nie wiecie, o jakim tytule mowa, przed Wami książka o Squid Game, czyli recenzja Grając w kalmara.
Książka o Squid Game – serialu, który pokochały miliony
Kiedy wyemitowano kolejny południowokoreański serial telewizyjny, nikt nie spodziewał się globalnego sukcesu. Choć na całym świecie nie brakuje amatorów koreańskiego kina, Squid Game, bo o nim mowa, dotarł nawet do tych, którym do fascynacji kulturą koreańską daleko. Nawet sam twórca scenariusza nie spodziewał się takiego sukcesu, zwłaszcza że na chętnych do podjęcia się jego wizji szukał aż dziesięć lat.
Squid Game uplasował się obok takich tytułów jak amerykańskie Igrzyska śmierci, japońskie Battle Royale, czy Alice in Borderland i pozostawił w napięciu fanów na całym świecie, czekających na kolejny sezon.
Serial opowiada o tajemniczej grze, do której zapraszani są zdesperowani mieszkańcy Korei, którzy nie mają nic do stracenia. Do wygrania mają ogromną sumę pieniędzy, która jest w stanie pokryć ich niewypłacalne długi i pozwolić rozpocząć życie na nowo. Niemniej kiedy dołączają do gry, nie mają pojęcia, że stawką w przypadku przegranej jest… ich życie.
Wraz z kolejnymi odcinkami poznajemy historię uczestników i przyglądamy się ich desperackiej próbie przetrwania. Każde kolejne zadanie jest równie przerażające co fascynujące, a ostatecznie zwycięzca może być tylko jeden.
Grając w kalmara – recenzja tytułu
Jako że sama jestem fanką nie tylko samego serialu, ale i kultury Azji Wschodniej, kiedy na rynku pojawił się tytuł związany z serialem, wiedziałam, że muszę po niego sięgnąć. Jak to w przypadku tego typu poradników, do końca nie wiedziałam, czego się spodziewać.
Książka Park Minjoona jest skrótem fabuły całego pierwszego sezonu, wzbogaconym o wyjaśnienia kontekstowe. Początkowo widząc układ książki, pomyślałam: Eee, to chyba nie dla mnie… Niemniej bardzo szybko wkręciłam się w jej treść, czując się, jakbym oglądała serial na nowo.
Nie jest to zdecydowanie tytuł dla osób, które serialu nie widziały. No, chyba że nie mają nic przeciwko spoilerom. 🙂 Książka pełni funkcję porządkującą fabułę produkcji. Pomaga też odpowiedzieć na pytania dotyczące smaczków związanych z serialem.
Z jednej strony tytuł ten może być rozczarowujący, jeśli szukamy pogłębionej analizy dotyczącej kultury koreańskiej. Z drugiej zaś zachwycający tym, jak w tak krótkiej formie można przemycić całą fabułę i esencję serialu. Autor z wykonał bowiem koronkową robotę, analizując odcinek po odcinku, wypunktowując najważniejsze wydarzenia.
W tytule znajdziemy także między innymi: wyjaśnienie zasad samych gier, inspirację twórcy, przepis na cukrowe ciasteczka (dalgona cookie), pojawiające się w jednym z zadań, czy też porównanie produkcji do innych dzieł kultury. Osobiście najciekawsze okazały się dla mnie dyskusje plagiatowe i ustęp o wpadkach na planie. Na końcu książki znajdziemy również quiz dla fanów, do zmierzenia z którym zachęcam. 🙂
Jako że kolejnego sezonu możemy spodziewać się najwcześniej w 2024, sięgnięcie po książkę Park Minjoona może okazać się doskonałym wyborem dla osób, które chcą przypomnieć sobie fabułę serialu. Osobiście nie mogę się już doczekać kontynuacji i z pewnością wrócę do lektury przed premierą kontynuacji.
Jeśli interesuje Was książka o Squid Game, Grając w kalmara znajdziecie tutaj.
Ania ocenia:
-
10/10
-
7/10
-
10/10
Fragment recenzji
Książka Park Minjoona jest skrótem fabuły całego pierwszego sezonu, wzbogaconym o wyjaśnienia kontekstowe. Początkowo widząc układ książki, pomyślałam: Eee, to chyba nie dla mnie… Niemniej bardzo szybko wkręciłam się w jej treść, czując się, jakbym oglądała serial na nowo.