Ksiazka Operator 112

Ściąganie kotów z drzewa, kłótnie o zjedzone naleśniki, ale też bijatyki, przemoc domowa, telefony od osób stojących przed decyzją o samobójstwie… Jak naprawdę wygląda praca w Centrum Powiadamiania Ratunkowego? Na to pytanie szczerze i bez ogródek odpowie Wam książka Operator 112.

Proszę wyjść z moim psem na spacer

Książka Operator 112

Operator podnosi słuchawkę.
– Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w czym mogę pomóc?
– Halo? Proszę mi tu kogoś wysłać, bo ja z nim wytrzymać nie mogę!
– Proszę Pani, co się dzieje? Z kim nie może Pani wytrzymać?
– Bo ja sobie nasmażyłam naleśników, a mój konkubent mi je zeżarł! Proszę po niego przyjechać, ja tak żyć już nie mogę!

Niekończące się telefony, zarówno te dotyczące autentycznych sytuacji kryzysowych, w których waży się ludzkie życie, jak i te najbardziej absurdalne. Jak chociażby te od fanów teorii spiskowych, amatorów filmów dla dorosłych, którym zhakowano komputery, czy osoby proszące o wyprowadzenie psa na spacer. Tak wygląda rzeczywistość osób przyjmujących dziennie tysiące zgłoszeń alarmowych.

Czy myśleliście kiedyś, jak wygląda praca operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego? Ile zgłoszeń dziennie spływa na infolinię? Z jakimi sprawami dzwonią ludzie? Ile zarabia taki pracownik? Zapewniam, że jakiekolwiek pytanie chcielibyście zadać pracownikowi CPR, odpowiedź na każde z nich znajdziecie w książce Operator 112.

Powiedzieć, że Roman Klasa uchyla nam drzwi do centrali, to wierutnie skłamać.
On otwiera je z impetem!

Książka Operator 112 – dla kogo?

Książka Operator 112 Wydawnictwa Mova to szczera spowiedź Romana Klasy, w której opowiada o swojej pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Autor bez ogródek przedstawia historię swojego życia, które na sześć lat splotło się z pracą operatora numeru alarmowego 112.

Od perypetii szkolnych, przez ambicje uniwersyteckie aż do konsoli ratowniczej – książka wciągnęła mnie absolutnie. Nie ma tutaj ani jednego przegadanego fragmentu, a każdy wspomniany element biograficzny ściśle wiąże się ze specyfiką pracy „na słuchawce”.

Jest to zarówno historia pełna absurdów, walki z systemem oraz z samym sobą, jak i najdziwniejszych przypadków, z jakimi przyszło się mierzyć autorowi. Książka jest też pewnego rodzaju formą terapii, zamknięcia za sobą drzwi. Narracja jest niezwykłe osobista, ale też bardzo wyważona. Autor traktuje cały swój okres spędzony w pracy w CPR jako niezwykle trudną, ale cenną lekcję. A teraz dzieli się z nią nami.

Podczas czytania przeżywałam całą feerię emocji – od śmiania się do rozpuku, po smutek i niedowierzanie. I jeśli miałabym powiedzieć komu polecam tę książkę, śmiało mogę odrzec – każdemu! Książka pokazuje nam, jak bezpieczeństwo każdego z nas uzależnione jest od skuteczności linii alarmowych. Pokazuje jakich błędów przy składaniu zgłoszenia unikać, jak skutecznie otrzymać pomoc i przede wszystkim pokazuje jak wymagająca i często niewdzięczna jest praca operatora.

Operator 112 z jednej strony pokazuje nam najbardziej mroczne sekrety społeczeństwa, a z drugiej – uwrażliwia nas na drugiego człowieka. Pokazuje nam, że po drugiej stronie słuchawki też jest człowiek, który może mieć gorszy dzień, swoje problemy, ale też rodzinę, przyjaciół i marzenia. Ponadto uświadamia nam, że kiedyś być może my również będziemy potrzebować pomocy operatora numeru alarmowego 112.

Wywiad z autorem, już 9 czerwca na Facebooku!

IkonaOd 1 do 21 czerwca trwają TargiKsiążki.Online. W ramach wydarzenia macie okazję nie tylko skorzystać z targowych promocji na książki, ale także wziąć udział w transmisjach na żywo przeprowadzanymi z autorami na Facebooku Taniej Książki.

Już dziś (09.06) o godzinie 19:00 będę miała przyjemność przeprowadzić wywiad z autorem książki Operator 112 – Romanem Klasą! Podczas transmisji Wy również będziecie mieli okazję zadać autorowi swoje pytania.

Na rozmowę bardzo serdecznie zapraszam i mam nadzieję, że widzimy się po drugiej stronie ekranu! 😉

Książkę Operator 112 znajdziesz tutaj.

 

Ania ocenia:
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy jest ona warta polecenia? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Książka Operator 112 Wydawnictwa Mova to szczera spowiedź Romana Klasy, w której opowiada o swojej pracy w Centrum Pogotowia Ratunkowego. Autor bez ogródek przedstawia historię swojego życia, które na sześć lat splotło się z pracą operatora numeru alarmowego 112.

Operator 112 z jednej strony pokazuje nam najbardziej mroczne sekrety społeczeństwa, a z drugiej – uwrażliwia nas na drugiego człowieka. Pokazuje nam, że po drugiej stronie słuchawki też jest człowiek, który może mieć gorszy dzień, swoje problemy, ale też rodzinę, przyjaciół i marzenia. Ponadto uświadamia nam, że kiedyś być może my również będziemy potrzebować pomocy operatora numeru alarmowego 112.