Książki dla dzieciPolecamy

Książki Czytam sobie, czyli nauka czytania w trzech krokach.

Nauka czytania to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed maluchami rozpoczynającymi edukację wczesnoszkolną. Jeżeli w tym czasie, pokażemy dzieciom, że czytanie jest narzędziem, które otwiera im drzwi do świata fascynującej przygody i ciekawej wiedzy, z pewnością ten proces przebiegnie szybciej. Mało tego, dzieci mogą pokochać czytanie, a później stać się miłośnikami literatury. Książki Czytam sobie zostały stworzone po to, aby ułatwić dzieciom płynne wejście w świat pierwszych, przeczytanych samodzielnie słów. Ponadto historyjki, które się tam znajdują, zostały napisane przez znanych i uwielbianych polskich pisarzy literatury dziecięcej.

Książki Czytam sobie od Składam Słowa do Połykam Strony.

Seria książeczek jest podzielona na trzy poziomy. Główna różnica pomiędzy poszczególnymi poziomami to przede wszystkim wielkość liter, liczba wyrazów w tekście i stopień zaawansowania treści.

Książeczki z pierwszego poziomu, czyli Składam Słowa oznaczone są żółtym prostokącikiem na prawym górnym rogu okładki. W tych tytułach ogromną rolę odgrywają ilustracje, które górują nad ilością tekstu. Czcionka jest duża, wyraźna, a w tekście użyto 150-200 wyrazów oraz zestawu 23-ech podstawowych głosek. Znajdują się tutaj takie tytuły jak: Marta i ufoludek, O smoku spod Wawelu, i jedne z najciekawszych tytułów, szczególnie dla chłopców, czyli Planety pana Mikołaja, Wyprawa na biegun, czy Teoria Pana Alberta. Dzięki tym prostym opowiadaniom dzieci poznają niezwykle interesujące i ciekawe przygody, które przeżywają najróżniejsi bohaterowie, przy okazji dowiadując się wielu ciekawych rzeczy, np. co takiego wymyślił Pan Albert.

W książeczkach z drugiego poziomu, czyli Składam Zdania dzieci znajdą dłuższe opowiadania, wzbogacone o dialogi, napisane nieco większą czcionką. W tekście użyto 800-900 wyrazów, 23-ech podstawowych głosek oraz literki ”h”. Ponadto wprowadzane są ćwiczenia sylabizowania. Tutaj znajdziemy takie tytuły jak: Maja na tropie jaja, Robot Robert, Bigos z Mamutka, Walizka pana Hanumana, czy Oko w oko z diplodokiem.

Trzecia, ostatnia seria czyli Połykam Strony to już niemal “pełnowymiarowe” książki, bardzo podobne do tych “dorosłych”. Mamy tutaj dużą ilość tekstu(2500-2800 wyrazów), alfabetyczny słownik wyrazów, dłuższe zdania w tym także złożone i wiele pięknych, czarno-białych ilustracji. Ponadto dzieci poznają kolejne fantastyczne przygody i nowych bohaterów, a czytanie zajmie dzieciom nieco więcej czasu. Tytuły, na które tutaj trafią dzieci to: Apollo 11. O pierwszym lądowaniu…, Jezioro łabędzie, czy Nim przyjdą słonie.

Książki Czytam sobie i znani autorzy

Ogromną zaletą całej serii jest fakt, że opowiadania są napisane przez znanych i cenionych, polskich autorów w tym Ewę Nowak, Grzegorza Kasdepke (autora takich tytułów jak Detektyw Pozytywka, Bon czy ton, czy słynnej Kacperiady),Witka Rafała, Łukasza Orbitowskiego, czy Bartłomieja Paszylka.

Książki są zgodne z wytycznymi metodyków w zakresie nauczania, otrzymały wiele prestiżowych nagród, a wiele tytułów występuje także w formie e-booków, oswajając dzieci z nowoczesnymi technologiami.

Wśród najnowszych tytułów i tych, które ukażą się w najbliższym czasie znalazły się: Czytam sobie. Poziom 1. Dobry piesCzytam sobie. Poziom 3. Edison. O wielkim wynalazcy, czy Czytam sobie. Poziom 2. Cuda z mleka.

Przyjazna nauka czytania i promowanie czytelnictwa wśród dzieci

Wszystkie książeczki z serii są niezwykle przyjazne dla dzieci, ciepłe, interesujące, przepełnione angażującą wiedzą. Szczególnie te z pierwszego poziomu są stosunkowo cienkie, idealnie dopasowane do potrzeb dzieci, które dopiero wkraczają w świat książek i nie są jeszcze gotowe na długie i wielowątkowe historie. Sama znam pewnego chłopca, który czytał tę serię i bardzo ją lubił, a teraz kocha książki, komiksy, a pod dyktandami, które pisze znajduje się często takie oto słowa: bez błędów. 🙂

Magia literatury jest czymś niezwykle cennym. Książki rozwijają dziecięcą wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia, empatię, zastępują współczesne rozrywki elektroniczne lub są dla nich wartościowym substytutem. Warto zachęcać dzieci już od najmłodszych lat do odkrywania tej niecodziennej magii, jaką jest spotkanie z książką. Seria Czytam sobie doskonale im w tym pomaga, a poszczególne małe kroki w czytaniu są dla nich źródłem zadowolenia, wiary w swoje możliwości i poczucia odniesionego sukcesu.

Zajrzyjcie też do artykułu: JAKIE KSIĄŻKI CZYTAJĄ MILIARDERZY? i KSIĄŻKI DLA DZIECI, KTÓRE ROZWIJAJĄ EMPATIĘ.