Książki o katastrofie w Czarnobylu
Książki o katastrofie w Czarnobylu zyskują na popularności. Bez wątpienia to wszystko sprawka serialu HBO, który cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem widzów. Produkcja pt. Czarnobyl liczy zaledwie 5 odcinków, ale oceniany jest znacznie wyżej niż choćby kultowa Gra o tron. W związku z tym trudno się dziwić, że zyskuje na tym również literatura, poruszająca temat tej tragicznej w skutkach katastrofy. Poza tym Prypeć, miasto, w którym wybuchła elektrownia jądrowa, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem turystów. W tym roku było ich tam znacznie więcej niż jeszcze w 2018. Z tego powodu przygotowaliśmy dziś dla was kilka tytułów, które zainteresują każdego miłośnika literatury faktu i czytelników, interesujących się katastrofą wspomnianej elektrowni. Koniecznie sprawdźcie, co takiego dziś dla was przygotowaliśmy!
Książki o katastrofie w Czarnobylu – Czarnobyl. Spowiedź reportera
Igor Kostin 26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. W trakcie lotu wykonał kilkanaście zdjęć, ale promieniowanie zniszczyło film. Jedyna ocalała fotografia z kliszy obiegła cały świat. Wstrząśnięty rozmiarami katastrofy i milczeniem władz, pozostał na miejscu. Wszystko po to, by udokumentować ewakuację ludności, ich rozpacz i cierpienia, skrajne lekceważenie bezpieczeństwa, ludzką lekkomyślność, ale też nieprawdopodobne poświęcenie likwidatorów i innych osób biorących udział w akcji ratunkowej.
Dwadzieścia lat po tych zdarzeniach, zmagając się z chorobą popromienną, wydał niezwykłą książkę. Tym samym opisał w niej udokumentowane zdjęciami dni tuż po wybuchu oraz tragiczne, rozciągające się na lata skutki katastrofy.
Książka dostępna od 18 lipca 2019 roku.
Książki o katastrofie w Czarnobylu – Czarnobyl. Instrukcje przetrwania
Autorka książki zajęła się wnikliwym przeglądem archiwalnych dokumentów. Poza tym przeprowadziła wiele rozmów z tymi, którzy zamieszkiwali Strefę Wykluczenia. W związku z tym udało się jej stworzyć wiarygodny obraz okrutnej rzeczywistości po katastrofie. Ponadto wyodrębniła role, jakie odegrały po niej różne postaci: polityków, a także rozmaitych specjalistów od atomu. Starała się też odpowiedzieć na pytanie, jak udało się im stworzyć opowieść o Czarnobylu, która obecnie jest powtarzana w każdym zakątku Europy. I dlaczego właściwie podjęli się tej misji. Tym samym czytelnicy otrzymują szczegółowy obraz tragedii, jaka miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Do dziś o wydarzeniu mówi się jako o największej katastrofie elektrowni jądrowej, która kiedykolwiek miała miejsce. I chociaż akcję ratunkową podjęto natychmiast, nie uchroniło to środowiska i ludzi przed opłakanymi skutkami.
Do dziś osoby zamieszkujące tamte tereny odczuwają oddziaływanie szkodliwego dla zdrowia promieniowania. Wielu ludzi poświęciło się i zginęło, by ratować innych. W tym samym czasie prowadzono też wytrwale akcję propagandową. Akcję, w której uczestniczyły wszystkie kraje, wykorzystujące u siebie energię jądrową.
Książka jest już dostępna.
Książki o katastrofie w Czarnobylu – Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie
Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. W związku z tym autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Poza tym kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów. Począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.
Książka jest już dostępna.
Książki o katastrofie w Czarnobylu – Po Czarnobylu. Miejsce katastrofy w dyskursie współczesnej humanistyki
Katastrofa w swoim greckim źródłosłowie zawierała splot trzech znaczeń: biologicznego – jako śmierć, upadek bądź kres ciała; politycznego – jako podbój, ujarzmienie, zagłada armii, ludów czy polis; wreszcie, tekstualnego (teatralnego) – jako rozwiązanie węzła dramatycznego, ale również koniec opowieści, tekstu. Καταστροφή łączy w sobie te trzy porządki końca: ciała biologicznego, ciała politycznego, ciała tekstu. W niniejszej książce staraliśmy się nie zapomnieć o żadnym z nich. Ponieważ katastrofy dają do myślenia.
Książka jest już dostępna.
Książki o katastrofie w Czarnobylu – Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Dwadzieścia lat po tragicznej katastrofie Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. W związku z tym rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.
Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. Tym samym to książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.
Książka jest już dostępna.
Na koniec mamy jeszcze jedną ciekawostkę. Komiks pt. Czarnobyl. Strefa. Tym samym to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają znane historie w wersji obrazkowej. Koniecznie to sprawdźcie!