Książki podobne do Igrzysk Śmierci - zestawienie

Niedawno dowiedzieliśmy się, że najnowsza książki Suzanne Collins, Ballada ptaków i węży, czyli prequel bestsellerowych Igrzysk Śmierci trafi na ekrany. To książka, od której z powodzeniem można zacząć swoją przygodę z całą serią. Tylko co czytać później? Mam dla was zestawienie książek podobnych do Igrzysk Śmierci.

Książki podobne do Igrzysk Śmierci

Wybrałam dla was ciekawe dystopie science fiction. To światy duszne, ciekawie skonstruowane, z wyrazistymi bohaterami. I — podobnie jak Igrzyska Śmierci —  z fabularnym motywem gry, rywalizacji.

Gra Endera Orson Scott Card - książki podobne do Igrzysk Śmierci

Gra Endera Orson Scott Card (seria Saga Endera)

Gra Endera to już taki dinozaur science fiction. Książka pierwszy raz została wydana w 1985 roku, a od tego czasu była tłumaczona, wznawiana i nawet została zekranizowana (film Gavina Hooda z 2013 roku z Harrisonem Fordem w roli pułkownika Graffa, w Endera wcielił się Asa Butterfield). Mam do niej duży sentyment, bo była chyba pierwszą powieścią science fiction, jaka wpadła mi w ręce.

Autor w swojej książce kreuje świat dość dalekiej przyszłości. Ziemia mierzy się z inwazją obcych, a przywódcy, szukając rozwiązania problemu, swoją uwagę kierują na dzieci. Spośród nich wyszukują najinteligentniejsze, pozbawiają je dzieciństwa i wysyłają na szkolenie bojowe.

Właśnie takim dzieckiem jest Andrew Wiggin, tytułowy Ender. Chłopak okazuje się genialnym strategiem i dowódcą. To w jego rękach leżą losy świata. Taką odpowiedzialność bardzo trudno udźwignąć dorosłemu, a co dopiero dziecku.

Gra Endera otwiera Sagę Endera. Książki z serii możecie znaleźć w tym miejscu.

Warcross Marie Lu (seria Warcross)

Warcross Marie Lu (seria Warcross)

Ta książka to cyberpunkowy thriller, w którym nie zabraknie wątku romansowego. Stawką jest gra, która w przeciwieństwie do Igrzysk Śmierci, toczy nie nie w realu, a w sieci. Świat stworzony przez Marie Lu szaleje na punkcie Warcrossa, więc Międzynarodowe Mistrzostwa są światową sensacją.

Główną bohaterką jet nastoletnia Emika Chen, hakerka borykająca się z problemami finansowymi. Dziewczynie udaje się włamać do świata gry, a tym wyczynem zainteresowała jej twórcę. Zaintrygowany hakerką ma dla niej zlecenie. Emika ma wziąć udział w tegorocznych rozgrywkach, ale jako szpieg. Dziewczyna ma zlokalizować luki w systemie bezpieczeństwa.

W księgarniach możecie już znaleźć pierwszy i drugi tom serii. Zajrzyjcie tutaj.

Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat Anna Benning

Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat Anna Benning

Gdy szukamy nowych książek podobnych do Igrzysk Śmierci, warto zatrzymać się przy Vortexie. Dzień, w którym rozpadł się świat jest pierwszą częścią trylogii (na polskie wydania kolejnych jeszcze czekamy).

Na świecie pojawiły się vortexy i już na zawsze zmieniły jego oblicze. Ich pojawienie sprawiło, że świat opanowały moce żywiołów. To rzeczywistość, w której żyje główna bohaterka, Elaine. Dziewczyna bierze udział w budzącym mnóstwo emocji wyścigu vortexami. Tylko że przypadkiem budzi moce, które są kolejnym zagrożeniem dla świata. Zatem Elaine zamiast sławy, dostaje wilczy bilet i zostaje wyrzutkiem.

Książkę Anny Benning możecie znaleźć tutaj.

 

Zabójcze maszyny Philip Reeve (seria Żywe maszyny)

Książka Philipa Reeve’a, Zabójcze maszyny też została zekranizowana. To historia osadzona w świecie postapokaliptycznym, w którym ludzkość mieszka w przedziwnych mechanicznych miastach. Miasta cały czas ze sobą rywalizują: walczą, a silniejsze pożerają słabsze, wchłaniają ich części, zasoby i mieszkańców.

Głównymi bohaterami są Tom i Heser, którzy podczas bitwy miast wypadli poza obręb maszyny. Dzieli ich wszystko, a będą musieli razem wędrować przez pustkowie. Napędzani wzajemną wrogością, daleko nie zajdą. Będą musieli przynajmniej szczątkowo sobie zaufać.

Książki z serii Żywe maszyny znajdziecie w tym miejscu.

Sprawdź też: