Książki podobne do serialu Downton Abbey - zestawienie

Arystokracja, posiadłości, służba… i trudne czasy historyczne, które odciskają piętno na życiu bohaterów. W takich historiach aż roi się od dramatów, ale też od romansów. W kwietniu 2022 roku w kinach pojawi się już drugi pełnometrażowy film z bohaterami popularnego serialu Downton Abbey. Jeżeli jesteście fanami serialu i lubicie historie w podobnym klimacie, to mam dla was książki podobne do serialu Downton Abbey.

Książki podobne do serialu Downton Abbey

Książki podobne do Downton Abbey: Saga rodu Forsyte’ów.Seria Saga rodu Forsyte’ów John Galsworthy

John Galsworthy to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przez historyków nazywany jest „epikiem ery wiktoriańskiej”. Jego Saga rodziny Forsyte’ów to epicka opowieść o angielskiej burżuazji.

Czytelnik przygląda się zagmatwanym losom jednej z rodzin, które zostały zdeterminowane przez tragiczną miłosną historię.  W tej serii znajdziecie chciwość, pożądanie, tragiczne miłości, złamane serca i także waśń, która na dekady podzieliła członków rodziny. To wszystko w scenerii wiktoriańskiego Londynu i jego okolic.

Na podstawie serii w 2002 roku powstał nagradzany miniserial telewizyjny.

Dom Orchidei Lucinda Riley

Dom Orchidei Lucinda Riley

Jeżeli szukamy książek podobnych do serialu Downton Abbey, to powinniśmy zatrzymać się też przy Domu orchidei.

Lucinga Riley była świetna w kreowaniu opowieści, które są fabularnie rozpięte na kilku płaszczyznach czasowych. W tej powieści czytelnik także z jednej strony śledzi historię głównej bohaterki, pogrążonej w żałobie pianistki Julii Forrester. Z drugiej zagłębia się w historię posiadłości Wharton Park, w której przed laty jako pokojówka pracowała babcia artystki.

II wojna światowa, mezalians i  tajemnice, które zdeterminowały los dwóch rodzin… Dlatego myślę, że ta historia może się wam spodobać.

Okruchy dnia Kazuo Ishiguro

Okruchy dnia Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro, kolejny noblista w naszym zestawieniu, i kolejna książka, którą przeniesiono na ekran, tym razem wielki. Film z Anhonym Hopkinsem i Emmą Thompson w roli głównej z 1993 roku zdobył 8 nominacji do Oscara. Z kolei za książkę autor dostał Nagrodę Bookera.

O czym jest powieść Okruchy dnia? Autor opowiada o angielskim kamerdynerze i to z jego perspektywy poznajemy całą historię. Stevens całe życie służył lordowi Darlingtonowi. Podczas podróży, w którą wyrusza, zaczyna analizować swoje życie i lata, które poświęcił pracy. Zaczyna także zdawać sobie sprawę z tego, ile robił kosztem osobistego szczęścia.

Dom w Riverton Kate Morton

Dom w Riverton Kate Morton

Kate Morton początek swojej historii osadza w 1924 roku. W rezydencji Hartfordów w Riverton odbywa się huczne przyjęcie, podczas którego dochodzi do wstrząsającego wydarzenia. Jedne z przyjaciół, poeta Robbie Hunter popełnia samobójstwo.

Do zagadki tej śmierci po latach wraca reżyserka Ursula Ryan, daleka krewna nieżyjących już sióstr Hartford. Kręci film o poecie, dlatego kontaktuje się ze staruszką, Grace Bradley, która w młodości pracowała w rezydencji jako służąca.

Sprawdź też: