Książka Magia Tarota autorstwa Barbary Moore, jest idealna dla osób zaawansowanych i tych początkujących. Tarocistka z trzydziestoletnim stażem, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i naukami, rozkładając je na czynniki pierwsze. Tajemna wiedza, zawarta w książce Magia Tarota, może stać się formą zabawy z talią kart np. z okazji Andrzejek, Katarzynek lub na co dzień. Najlepiej traktować ją z przymrużeniem oka i jak przy każdym pochłanianiu teorii ważne, by pamiętać, że praktyka czyni mistrza.

Jak sprawić, by Magia Tarota służyła nam jak najlepiej

Barbara Moore w swym dziele Magia Tarota twierdzi, że tarot to narzędzie, dzięki któremu możesz poznać sam siebie i otaczający cię świat. Karty i symbole są wielowarstwowe i zmienne, dlatego nigdy do końca nie można opanować ich znaczenia. Można tę umiejętność pogłębiać i praktykować ćwicząc swoje „tarotowe mięśnie”.

„Ta książka skupia się na zrównoważonym podejściu do odczytywania kart i rozwijania wszystkich umiejętności w tym samym czasie”.

Przy każdym rozłożeniu kart będziesz wprowadzać się w „stan uskrzydlenia”, jak twierdzi sama autorka. Kluczem do powodzenia są tu przekonania Czytelnika, dlatego tarocistka rozwiewa wątpliwości i odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Przewodnik po książce Magia Tarota

Po krótkim i konkretnym wstępie, Barbara Moore przechodzi do historii kart. Pomaga to Czytelnikowi w zrozumieniu ich istoty. Otóż na samym początku, mogły pozwolić sobie na nie tylko najbogatsze rodziny. Były bowiem wykonywane ręcznie jak małe dzieła sztuki. Po pojawieniu się prasy drukarskiej ich cena spadła, przy jednoczesnym wzroście popularności. Z kolejnymi latami nabierały one współczesnych kształtów i znaczeń.

„Obecnie wierzymy raczej, że samemu tworzy się własną przyszłość. Wierzymy nie tylko w wolną wolę, ale również w możliwości robienia albo osiągnięcia wszystkiego, czego tylko zapragniemy. (…) W obecnych czasach tarot jest również używany do innych celów, jak twórcze pisanie, prowadzenie dziennika, praca magiczna czy burza mózgów.”

W kolejnych podrozdziałach autorka prowadzi Czytelnika za rękę: od pierwszego odczytu kart dla samego siebie, przez rady jak je tasować, wybierać i wykładać oraz jakie zadawać im pytania, po interpretację układów.

Barbara Moore próbuje również odpowiedzieć na trudne pytania o sprawy etyczne. Przykładowo, czy mówić komuś o złych wieściach, jakie wychodzą z odczytu. Tłumaczy również aspekt czysto ludzki, czyli interpretacje kart przez nasze dwie półkule mózgu: tę bardziej intuicyjną (serce) i tę analityczną (umysł). Jedna może więcej odczytywać z obrazów, druga zaś ze wzorów.

Magia Tarota, a związki między kartami

W książce, którą być może niedługo będziesz trzymał w rękach Czytelniku, prócz szeregu porad praktycznych i teoretycznych, odnajdziesz również strukturę kart. Podział na Arkana Małe, w których znajdziesz związki liczb, kolorów i kart dworskich oraz krótkie wyjaśnienia wszystkich Arkanów Wielkich.

Kolejne rozdziały uczą, jak tworzyć swoje własne interpretacje i opowieści oraz jak tworzyć układy kart. Bardzo dogłębnie wyjaśniona jest też kwestia kart odwróconych, sygnifikatorów oraz kart dodatkowych.

Podział książki Magia Tarota na dwie części

Pierwszą część Magii Tarota omówiłam szczegółowo powyżej. Reasumując ją, mogę zapewnić, że autorka zadbała o teoretyczne i praktyczne przygotowanie do odczytu z dowolnej talii. Ważne jest to, że wciąż namawia ona do zabawy, dobrej atmosfery oraz do kolejnych prób.

Drugą część Magii Tarota stanowią już bardzo szczegółowe interpretacje poszczególnych kart. Zarówno Arkan Małych jak i Arkan Wielkich. Na koniec proponuje kilka rozkładów i dodatkowych rad.

Zazwyczaj ludzie są podzieleni na totalnych sceptyków i na tych, którzy akceptują taką zabawę w stawianie tarota. Są też i fanatycy, choć nie polecam zawierzać wszystkiego kartom. Jeśli jest to dla Ciebie, drogi Czytelniku, forma zabawy, ta książka na pewno pomoże Ci bardziej zrozumieć jej istotę i praktykować ją we własnym domu, nawet każdego dnia.

Książkę Magia Tarota znajdziesz tutaj.

Ocena Anny
 • 4.5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 4.5/10
 • 7.5/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7.5/10
 • 7.2/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7.2/10
 • 2.1/10
  Czy można kupić tę książkę komuś na prezent? - 2.1/10
 • 8.1/10
  Czy książka jest przydatna jako poradnik? - 8.1/10
5.9/10

Fragment recenzji

Zazwyczaj ludzie są podzieleni na totalnych sceptyków i na tych, którzy akceptują taką zabawę w stawianie tarota. Są też i fanatycy, choć nie polecam zawierzać wszystkiego kartom. Jeśli jest to dla ciebie, drogi Czytelniku, forma zabawy, ta książka na pewno pomoże ci bardziej zrozumieć jej istotę i praktykować ją we własnym domu, nawet każdego dnia.