Miasto z mgły - ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafóna Miasto z mgły

Carlos Ruiz Zafón to hiszpański pisarz, który serią o Cmentarzu Zapomnianych Książek rozkochał w sobie czytelników na całym świecie. Ale nie tylko w sobie, również w Barcelonie. Jego Cień wiatru, Więzień nieba i Gra anioła zabrał mieszkańców najodleglejszych zakątków naszego globu na piękny, mądry, pachnący literaturą spacer po stolicy Hiszpanii. Niestety w czerwcu ubiegłego roku wstrząsnęła nami wiadomość o przedwczesnej śmierci pisarza. Przed wydaniem ostatniego tchnienia zdążył jednak napisać czwarty tom serii, Labirynt duchów. I gdy myśleliśmy, że nie będzie nam już dane przeczytać żadnego nowego słowa mistrza, nagle pojawia się ona – ostatnia książka Carlosa Ruzia Zafóna – Miasto z mgłyMiasto z mgły Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Miasto z mgły

Ponad 14 milionów sprzedanych egzemplarzy tomów serii Cmentarz Zapomnianych Książek Zafóna to najlepszy dowód na to, że współcześnie przydarzył nam się prawdziwy fenomen literacki. Nurzając się w doskonale wykreowanym przez pisarza świecie, nie spodziewaliśmy się, że tak szybko dopłyniemy do ostatniego portu, z którego już nigdy nie wyruszymy w nowy rejs po wysmakowanym oceanie prozy hiszpańskiego mistrza. 56 lat to zbyt młody wiek, by umierać… i odcinać tym samym czytelników od źródła życiodajnych opowieści. Takie są jednak koleje losu, z którymi musimy się pogodzić. I przychodzi to znacznie łatwiej, gdy nie mając już nadziei, dostajemy do rąk niespodziankę. Niczym list zza światów! Niecały rok po śmierci Carlosa Ruiza Zafóna, już na początku maja, pojawi się bowiem jego ostatnia książka. Miasto mgły raz na zawsze zamknie historię Cmentarza Zapomnianych Książek. 

Na publikacje tę składa się jedenaście opowiadań, które rozszerzają dobrze nam znany, wspomniany wyżej, cykl. To teksty zarówno nigdy dotąd nie publikowane, jak i drukowane w czasopismach. Opowieści te spokojnie mogłyby być elementami większej całości, jednak pisarz dał im wolność, puszczając w przestrzeń, w formie odrębnych mikroświatów. Oto Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku na tajemnicze spotkanie w Nowym Jorku, zachwyca się parą i światłem, materią, z której powinny być zrobione miasta.

Historie te po raz pierwszy zebrane w jednym miejscu łączy specyficzna, mglista atmosfera i charakterystyczny styl. Miasto z mgły wyraźnie ukazuje magię oraz kunszt pisarski Zafóna. 

****

W każdym z opowiadań jest charakterystyczna atmosfera jego najbardziej znanych utworów – delikatny smutek, dystans i zaduma, są nawiązania wprost do cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, jest też ukłon w stronę jednego z mistrzów Zafóna – Miguela de Cervantesa. Wszystko pełne pisarskiej magii typowej dla autora, który sprawił, że jak nigdy wcześniej potrafiliśmy marzyć.

~ Leszek Bugajski

Premiera ostatniej książki Carlosa Ruiza Zafóna pt. Miasto z mgły planowana jest na 5 maja, jednak już teraz możesz zamówić przedpremierowo swój egzemplarz. W tym miejscu.

Całą serię o Cmentarzu Zapomnianych Książek znajdziesz natomiast pod tym linkiem.

Zobacz także: