Zmarł Carlos Ruiz Zafón

Właśnie świat obiegła smutna wiadomość. Dziś (19 czerwca) w Los Angeles zmarł Carlos Ruiz Zafón, autor światowego bestsellera Cień wiatru. Po Cervantesie był jednym z najbardziej znanych hiszpańskich pisarzy.

Zmarł Carlos Ruiz Zafón

źródło: www.facebook.com/CarlosRuizZafonOFICIAL

W wieku 55 lat Zmarł Carlos Ruiz Zafón

Carlos Ruiz Zafón jako pisarz zadebiutował w 1993 roku powieścią dla młodzieży pt. Książę mgły (pierwsze polskie wydanie w 2010 roku). Ta książka zapoczątkowała Trylogię mgły, w skład której weszły Pałac północy i Więzień nieba.

Jednak to dopiero książka dla dorosłych czytelników — Cień wiatru, pierwsza część cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek (2001, w Polsce 2005), przyniosła mu światową sławę. Powieść została przetłumaczona na ponad 40 języków i sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy. Trafiła do czytelników w wielu zakątkach świata.

Cmentarz zapomnianych książek to cykl powieści, które w zasadzie można czytać niezależnie, bo każda jest poniekąd oddzielną historią. Ich akcja rozgrywa się w Barcelonie w XX wieku, jednak przeplatana jest licznymi retrospekcjami.

Cień wiatru - sprawdź >

Cień wiatru – powieść przetłumaczona na ponad 40 języków

Cieniu wiatru głównego bohatera, Daniela Sempere, poznajemy, gdy ten ma zaledwie 10 lat. To wtedy ojciec zabiera go na Cmentarz Zapomnianych Książek. Chłopiec ma wybrać jedną książkę, a ta ma się stać książką jego życia. Daniel kierowany intuicją sięga po powieść Cień wiatru Juliana Caraxa. Opisana w niej historia fascynuje go tak bardzo, że w kolejnych latach Daniel Sempere będzie starał się odkryć tajemnicę pisarza, a to rozpocznie jedną z największych przygód jego życia.

Po Cieniu Wiatru w serii ukazały się: Gra anioła, Więzień nieba i Labirynt duchów.

Pisarz urodził się w 1964 roku w Barcelonie, a od 1993 mieszkał w Los Angeles. Nie tylko pisał powieści, ale też scenariusze filmowe.

Wiadomość o śmierci pisarza potwierdziło hiszpańskie wydawnictwo Planeta, z którym Carlos Ruiz Zafón był zawodowo związany od ponad 20 lat. Pisarz od dwóch lat walczył z nowotworem. Miał zaledwie 55 lat.

Książki autorka możecie znaleźć w tym miejscu.