Na lato: książki dla dzieci w wieku 6-8 lat
Wczoraj polecałam Wam wartościowe książki dla przedszkolaków. Dziś wybrałam te, na które warto zwrócić uwagę, gdy rozglądamy się za lekturami na lato dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. To mali czytelnicy, którzy już sami zaczynają czytać.
Jak wybierać książki dla dzieci w wieku 6-8 lat?
Źle dobrane książki mogą skutecznie zniechęcić do podejmowania samodzielnych wysiłków czytelniczych. Zatem na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim książka powinna być ciekawa. Bardzo dobrze, jak jej tematyka zakrawa o zagadnienia, którymi dziecko się interesuje. Ilustracje? Jak najbardziej! Dobrze jest też wybierać te książki, w których tekst ma większą czcionkę, ponieważ właśnie taką łatwiej się czyta.
Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe i lubią poznawać nowe rzeczy. Chętnie sięgają po książki. Toteż warto pozwolić, żeby lektury dla siebie wybierały same. Przecież taką książkę, którą wybrało się samodzielnie, czyta się z dużą satysfakcją. Jednak nie zapominajmy o tym, że nawet Ci młodzi czytelnicy, którzy nie mają problemów z czytaniem nawet długich książek, nadal lubią, gdy od czasu do czasu to dorosły poczyta coś dla nich. 😉
Ciekawe książki dla dzieci w wieku 6-8 lat
Drzewa Wojciech Grajkowski
Świat drzew, choć na pierwszy rzut oka może na to nie wyglądać, jest niezwykle interesujący. Czy ktoś może opowiedzieć o nich lepiej niż doktor biologii? Drzewa to pięknie ilustrowana książka, z której młodsi i starsi czytelnicy dowiedzą się więcej o tym, jak fascynujące są drzewa.
Święte drzewa? Drzewo ludojad? Najstarsze i największe okazy? Ile lat żyją drzewa i jak określić ich wiek? Tego i jeszcze więcej można dowiedzieć się właśnie z tej książki.
Tajemnica zamku Martin Widmark, Helena Willis
To książka z bardzo popularnej i zekranizowanej szwedzkiej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem mali detektywi postanawiają odkryć, jaka tajemnica kryje się w zamku Hrabiego von Farsen, który namawia mieszkańców Valleby do zainwestowania w jego plantację kakao.
Jeżeli Wasze dzieci jeszcze nie znają jeszcze tych sympatycznych bohaterów, to warto to nadrobić. Ponadto książki z tej serii świetnie nadają się do samodzielnego czytania – mają dużą czcionkę i sporo ilustracji, a sama fabuła trzyma w napięciu. To właśnie dlatego dzieciaki tę serię uwielbiają.
Las Złamanych Serc Marcin Podolec, Tomasz Samojlik
To pierwszy tom komiksowej serii dla dzieci Bardzo dzika opowieść. Jeżeli chcielibyście zaznajomić swoje maluchy z komiksem, to warto zacząć właśnie tej książki.
W Lesie Złamanych Serc dzieje się bardzo źle. Ryś-obrońca zaginął, a mieszkańcom coraz bardziej daje się we znaki gang psubratów. Co może zdziałać zagubiona kotka, gdy ma do pomocy żółwia, papużkę i patyczaka? Warto sięgnąć po tę zaskakującą i zabawną opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu własnego miejsca.
Pociąg do Miejsc Niemożliwych P.G. Bell
To fantastyczna powieść przygodowa, która zabierze młodszego czytelnika do miejsc, o których nawet mu się nie śniło.
Pewniej nocy w domu Suzy pojawia się magiczny eksperes do Miejsc Niemożliwych. Dziewczynka ma dostarczyć przesyłkę do pewnej czarownicy…
Bob Wendy Mass, Rebecca Stead
Może Wasze dzieci zainteresuje opowieść o niezwykłej przyjaźni? Ta historia bawi i wzrusza.
Gdy Livy ponownie odwiedza babcię, okazuje się, że Bob czeka tam, gdzie go ostatnim razem zostawiła – w szafie. Dziewczynka spróbuje pomóc swojemu niezwykłemu przyjacielowi, który wygląda jak zombie w przebraniu kurczaka, odnaleźć jego rodzinę.
Gabinet anatomii Kate Davies
To sporych gabarytów książka, z której dzieci dowiedzą się wiele o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Dosłownie prześwietlą je od stóp do głów. Ten album ogląda się dzięki załączonym okularom ze specjalnymi filtrami, co – przyznajcie sami – samo w sobie jest atrakcją.
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyna Bednarek
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, gdzie się podziewają te wszystkie skarpetki, które zaginęły po wrzuceniu ich do prania? Justyna Bednarek zdradza, co się z nimi dzieje.
To pierwsza część serii i skarpetkach, która skradła już wiele czytelniczych serduszek. Tekstylni bohaterowie uciekają z domu Małej Be przez dziurę pod pralką i wyruszają w daleki świat. A tam czeka na skarpetki wiele niezwykłych i bardzo zabawnych przygód. Co więcej, każdej z nich przytrafia się coś innego.
8 + 2 i wycieczka rowerowa do Danii Vestly Anne-Cath
To już 6. tom norweskiej serii, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. To cykl pełnych humoru opowieści o bardzo licznej rodzinie: rodzicach i ich ośmiorgu dzieciach. Te opowieści ujmują, bo są pełne rodzinnego ciepła.
Tym razem wszyscy postanawiają wybrać się na zagraniczną wycieczkę rowerową do Danii. To będzie wielka wakacyjna przygoda!
Nierozłączki. Lilka i Pestka Annie Barrows
To pierwszy tom opowieści o przyjaciółkach, które wcale nie miały zamiaru się polubić. Dziewczynki są zadziorne, a opowieści o ich przygodach aż skrzą się od intryg i awantur. Kto powiedział, że dziewczynki powinny być grzeczne?
Gdy Pestka robi kawał starszej siostrze i pilnie potrzebuje kryjówki, na ratunek przybywa Lilka i to z niezwykłym sprzętem: magiczną różdżką, farbami do malowania twarzy i wiaderkiem robaków. Co z tego wyniknie? Z pewnością jakaś awantura!
Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy Anke Kuhl, Katharina von der Gathen
Dlaczego do zestawienia wybrałam tę książkę? Bo dzieci są ciekawe i pytają, a my nie zawsze wiemy, w jaki sposób odpowiedzieć. Czy można nie dojrzewać? Czy dziecko w brzuchu może puszczać bąki? Dlaczego ludzie się całują?
Katharina von der Gathen to edukatorka seksualna. Wszystkie 99 pytań, na które w przystępny i pełen humoru sposób odpowiada w tej książce, zadały dzieci podczas warsztatów. Wyjaśnienia opatrzono zabawnymi ilustracjami Anke Kuhl.
A może też chcielibyście polecić jakieś książki dla dzieci w wielu 6-8 lat? Co czytają Wasze dzieci, co im się podobało, a co nie? Jestem ciekawa Waszych opinii. Już jutro przygotuję kolejne zestawienie. Tym razem przyjrzę się wydawniczym propozycjom dla dzieci od 9 do 12 lat. 🙂