Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego – nominowani za rok 2020
Niektórzy lubią poezję pisała Wisława Szymborska. Jeśli zaliczacie się do niektórych, z pewnością nie możecie przegapić tych nominacji! Już po raz trzydziesty przyznana zostanie bowiem Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego – nominowani do tego wyróżnienia są autorzy związani z Białymstokiem, a także debiutujący poeci z całej Polski. Kto w tym roku ma szansę na statuetkę za rok 2020? O tym kilka słów poniżej.
Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego – nominowani 2020
Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego (bo tak brzmi jej pełna nazwa) przyznawana jest od 1992 roku w dwóch kategoriach:
- Najlepsza książka roku: dla żyjącego autora, którego twórczość lub osoba związana jest ze środowiskiem literackim Białegostoku;
- Najlepszy ogólnopolski debiut poetycki: ta kategoria powstała w 2019 roku.
Nagrody za rok 2019 otrzymały Agnieszka Pajączkowska (za Wędrowny zakład fotograficzny) oraz debiutantka Nina Mantel (za Transparenty).
A które godne uwagi tytuły jury wyłoniło z tegorocznych zgłoszeń?
Najlepsza książka roku – nominacje 2020:
Julia Fiedorczuk Pod słońcem
Pod słońcem to napisana poetyckim, malowniczym językiem powieść, w której ludzkie losy przenikają się z cyklami przyrody oraz nieustanie zmieniającym się prądem historii. Misza i Miłka sięgają do swych niezwykłych szufladek pamięci, w których zamknęli koszmarne wspomnienia z czasów wojny, a także chwile z międzywojnia i lat powojennych. Realizm magiczny oraz mieszanka elementów powieści obyczajowej, psychologicznej i historycznej decydują o wyjątkowym klimacie książki Fiedorczuk.
Adam Kaczanowski i Piotr Janicki Spis treści
Z połączonych sił twórczych dwóch poetów: Adama Kaczanowskiego (nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia 2015) oraz Piotra Janickiego (nominowanego do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019) powstał wyjątkowy poemat. Spis treści zabiera czytelników w…
nieco zwariowaną podróż przez rzeczywistość, czerpiącą z rozmaitych stylistyk i gatunków, celnie punktującą otaczające nas absurdy, ale też mogącą wywoływać pewien dyskomfort, gdy autorzy pochylają się nad niedorzecznością i niekonsekwencją ludzkich postaw.
Krystyna Konecka Kruchość. Sonetti a corona
Krystyna Konecka to poetka, publicystka i reporterka. Po raz pierwszy otrzymała Nagrodę im. Kazaneckiego w 1997 roku. Teraz autorka ma szansę dostać drugą statuetkę za swój najnowszy tom sonetów Kruchość. Sonetti a corona, w którym obijają się echa pandemicznej rzeczywistości:
Gdzie skryć się? I czy można? I w czyich ramionach,
kiedy znikają ludzie dzielący się światem –
na wymarłego metra śródlondyńskiej stacji
gra ostatni pianista Imagine Lennona.
I myślę – za Słowackim – o kruchej planecie
czy „Bóg ją zetrze palcem”, czy „wleje w nią życie”…
Najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku – nominacje 2020
Spośród zgłoszonych do konkursu debiutujących w minionym roku poetów, do grona nominowanych dostali się:
- Joanna Bociąg za Boję się o ostatnią kobietę
- Katarzyna Szweda za książkę Bosorka
- Aleksander Trojanowski za Parkingi podziemne jako miasta spotkań
- Aleksandra Wstecz za Kwiaty Rozłączki
Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego – nominowani 2020
Laureatów tegorocznej, trzydziestej już Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego poznamy na przełomie czerwca i lipca.
Zobacz także: