Wydarzenia literackie

Nagroda Pulitzera 2021 – laureaci w kategoriach literackich

Nagroda Pulitzera 2021 - laureaci w kategoriach literackich

Jeśli interesujecie się newsami ze świata, Waszej uwadze z pewnością nie może umknąć Nagroda Pulitzera 2021 – laureaci zostali ogłoszeni parę dni temu. Poniżej znajdziecie kilka zdań na temat książek wyróżnionych tą prestiżową amerykańską nagrodą w tym roku.

Nagroda Pulitzera 2021 - laureaci w kategoriach literackich

Źródło: facebook.com/pulitzerprizes

Nagroda Pulitzera 2021 – laureaci

Nagroda Pulitzera (Pulitzer Prize) jest co roku (od 1917) przyznawana amerykańskim twórcom w za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Zwycięzców wyznacza jury działające na Uniwersytecie Columbia. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

Nagroda Pulitzera 2021: literatura piękna

Nagroda Pulitzera 2021 - laureaci

The Night Watchman – Louise Erdrich 

The Night Watchman Louise Erdrich to powieść oparta na historii dziadka autorki, Thomasa Wazhashka. W latach pięćdziesiątych pracował on jako stróż w fabryce w Dakocie Północnej. Mężczyzna był naocznym świadkiem przemian społecznych, jakie zachodziły m.in. na skutek praw wprowadzanych przez Kongres. Zmuszały one rdzenną ludność Ameryki do opuszczania majątków i utraty swojej tożsamości.

Zwycięska książka nie jest jeszcze dostępna w języku polskim, ale zapewne niedługo się to zmieni. W rodzimym języku możemy już bowiem przeczytać Miedziaki Colson Whitehead, nagrodzone Pulitzerem 2020.

 

Nagroda Pulitzera 2021: historia

Franchise: The Golden Arches in Black America, - Marcia Chatelain

Franchise: The Golden Arches in Black America – Marcia Chatelain

W kategorii dziejopisarskiej jury wyróżniło Franchise: The Golden Arches in Black America. Marcia Chatelain w swojej książce przedstawia skomplikowaną rolę, jaką w afroamerykańskich społecznościach pełni przemysł fast-food.

Nagroda Pulitzera 2021: biografia

Nagroda Pulitzera 2021

The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X –  Les Payne, Tamara Payne

Za najlepszą biografię uznano The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X autorstwa Les Payne i Tamary Payne. Autorzy zebrali i dogłębnie przestudiowali materiały dokumentujące życie jednego z najbardziej znanych w Stanach Zjednoczonych przywódców ruchu afroamerykańskiego. Z ich pracy wyłonił się portret upamiętniający charakter i przekonania Malcolma X.

Nagroda Pulitzera 2021: poezja

Postcolonial Love Poem - Natalie Diaz

Postcolonial Love Poem – Natalie Diaz

Nagrodzony w kategorii poezji Postcolonial Love Poem Natalie Diaz to zbiór utworów poświęconych odkrywaniu miłości, znaczenia bycia kochanym w Ameryce pogrążonej w nieustannym konflikcie.

Zobacz także: