Nagroda za Najlepszy Kryminał Retro 2020 przyznana! Już po raz drugi rozdano nagrody w konkursie, który odbył  się w ramach Festiwalu Kryminału Retro – Kryminalny Magiel, na najlepszy kryminał wydany w roku ubiegłym, którego akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym. Organizatorami wydarzenia są, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik. 12 czerwca ogłoszono zwycięzców i wiemy już, jakie powieści najbardziej spodobały się jurorom. Która szczególnie podbiła ich serca?Pomocnik kata autorstwa Marka Krajewskiego!

Nagroda za Najlepszy Kryminał Retro 2020 Zwycięska książka dostępna na TaniaKsiazka.pl >>

Nagroda za Najlepszy Kryminał Retro 2020

W drugiej edycji konkursu Kryminalny Magiel laureatów wyłoniło jury w składzie: dr Paweł Goźliński (przewodniczący), prof. dr hab. Sławomir Buryła, dr Rafał Nawrocki, Leszek Koźmiński i Przemysław Pawlak. Pierwsza Nagroda za Najlepszy Kryminał Retro 2020, a tym samym dyplom, statuetka oraz czek w wysokości 5 tysięcy złotych, powędrowały do Marka Krajewskiego za powieść Pomocnik kata. Co ciekawe, w konkursie brała udział jeszcze jedna książka jego autorstwa – Moloch, czyli 10. tom serii kryminalnej o Eberhardzie Mocku. Drugie miejsce przyznano Krzysztofowi Bohusowi za książkę Wachmistrz, natomiast trzecie miejsce na podium zajął Tomasz Duszyński za retrokryminał pt. Glatz. Kraj Pana Boga.

Marek Krajewski, Pomocnik kata

Pomocnik kata Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Przyjrzyjmy się fabule powieści, która zdobyła pierwsza Nagrodę za Najlepszy Kryminał Retro 2020. Pomocnik kata przenosi nas na dworzec kolejowy w Warszawie, 7 czerwca 1927 roku. Dziewiętnastoletni Borys Kowerda oddaje strzał do Piotra Wojkowa – ambasadora ZSRR w Polsce i ten umiera w szpitalu. Z powodu tego zamachu stosunki polsko-radzieckie szybko się zaogniają i oba kraje stają na krawędzi wojny. Biorąc pod uwagę wysoki urząd zamordowanego, proces Kowerdy rozpoczyna się natychmiast. Na sali sądowej jest tylko jeden człowiek, który wie, kto stoi za tym zamachem. Oficer tajnych służb odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej, Edward „Łyssy” Popielski doskonale wie, że bolszewicy zawsze znajdą sposób na ukrycie swoich ohydnych zbrodni. Nie spodziewa się jednak, że znają oni wszystkie jego sekrety. I że nic nie stanie im na przeszkodzie, by użyć ich przeciwko niemu. Morderstwo Wojkowa to dopiero początek. Przygotuj się zatem na porządną dawkę adrenaliny, emocji i doskonale skonstruowanej szpiegowskiej intrygi.

Książkę Marka Krajewskiego pt. Pomocnik Kata możesz zamówić w tym miejscu.

Inne kryminały retro nominowane do nagrody 

Zobacz, jakie inne książki brały udział w konkursie:

Zobacz także: