Najciekawsze książkowe premiery października

Mamy już schyłek września. Zatem to najwyższy czas na to, żeby przejrzeć najciekawsze książkowe premiery października. Tuż przed Targami Książki w Krakowie pojawi się ich naprawdę mnóstwo. Powiem Wam, że bardzo ciężko było mi wybrać tylko kilka książek. Toteż trochę zaszalałam w tym zestawieniu zapowiedzi. Sami sprawdźcie i powiedzcie, czy mogłam wybrać mniej? 🙂

Najciekawsze książkowe premiery października

Literatura piękna, obyczaj, romans

Zaczynamy od literatury pięknej, obyczajowej i romansowej. Starałam się, jak mogłam i zawęziłam listę do trzech pozycji. Na początek największa premiera października. Książka, na którą czekaliśmy aż 18 lat. To kontynuacja fenomenalnej Samotności w sieci. Koniec samotności Janusza Leona Wiśniewskiego trafi do księgarń już 2 października.

Również od 2 października będziemy mogli sięgnąć po nową powieść Toma Rachmana Włoski nauczyciel. Z kolei pod koniec miesiąca swoją premierę będzie mieć nowy romans Samanthy Young. To, czego o mnie nie wiecie to już 3. cześć opowieści, która autorka snuje o nadmorskim Hartwell.

Ta jesień stoi kryminałem

Wrzesień rozpieścił fanów kryminałów i thrillerów. Powiem Wam, że kryminalna jesień w październiku będzie nadal trwać. Z czekających nas książkowych premier to właśnie kryminałów, thrillerów i powieści sensacyjnych wybrałam dla Was najwięcej. Może to dlatego, że sama je lubię 😉

Oglądaliście serial The Killing? Ja nie mogłam się od niego oderwać. Autor scenariusza Søren Sveistrup wydał książkę Kasztanowy ludzik, która zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji. Na półkach księgarń w Polsce ten thriller pojawi się 2 października.

Szeptacz to thriller, o którym w ostatnim czasie jest bardzo głośno w mediach społecznościowych. Alex North ma dla Was trzymającą w napięciu opowieść o tajemniczym, szepczącym mordercy. W księgarniach w połowie miesiąca.

A teraz książki, które są kontynuacjami bestsellerowych kryminalnych serii. Z pewnością wielu z Was na nie czeka. Książka Evy Garcii Saenz de Urturi Cisza białego miasta na początku tego roku szturmem podbiła listy bestsellerów. Pod koniec października swoją premierę będzie mieć kolejna część trylogii o Białym mieście – Rytuał wody. Pod koniec miesiąca w księgarniach pojawi się też najnowszy thriller Jakuba Szamałka, Kimkolwiek jesteś. To już 2. tom serii Ukryta sieć.

Kto z Was lubi polskie kryminały w stylu retro? Z pewnością fani gatunku znają już Eberharda Mocka Marka Krajewskiego. Kolejna cześć opowieści, Golem, będzie mieć premierę 16 października.

Wszystkich miłośników cyklu o policjantach z Lipowa z pewnością ucieszy fakt, że Katarzyna Puzyńska napisała kolejną, już 11. część. Premierę książki Pokrzyk zaplanowano na 15 października.

To jeszcze nie koniec. Mam też książkę, na którą czeka wielu czytelników (a może raczej czytelniczek). Paulina Świst kontynuuje swoją serię Karuzela. Tom 2. – Sitwa odsłoni kolejną część historii już 16 października.

Październikowa młodzieżówka

Z premier nurtu literatury młodzieżowej wybrałam dla Was dwie powieści. Zacznę od przygodowej serii fantasy, którą wielu z Was zna i bardzo lubi. Rick Riordan napisał kolejną, już 4 część cyklu Apollo i boskie próby. Książka Grobowiec tyrana pojawi się w większości księgarń już 24 października.

Obok tej przygodowej mam też książkę dla fanów innego rodzaju literatury młodzieżowej. Chmura Claudii Pietschmann to porywający thriller. Jego premiera została zaplanowana na 16 października.

Najciekawsze książkowe premiery października – reportaże

A teraz coś dla miłośników literatury faktu. Islandia fascynuje i zaskakuje. W październiku w księgarniach pojawi się książka, po którą powinni sięgnąć nie tylko Ci zafascynowani Islandią. Steinunn Sigurðardóttir opisuje nam historię Heidy Ásgeirsdottír, która obiecującą karierę w modelingu zamieniła na spokojne islandzkie życie farmerki. Farma Heidy, opowieść niezwykłej kobiecej sile i determinacji będzie mieć premierę 30 października.

Paweł Kapusta po bestsellerowej Agonii, w której przyjrzał się polskiej służbie zdrowia, tym razem skierował swoje reporterskie kroki do więzień. Jednak nie skupia się na historiach osadzonych, a na strażnikach więziennych. Jego reportaż Gad. Spowiedź klawisza będziecie mogli przeczytać już od 2 października.

Nakładem nowego Wydawnictwa Mova ukaże się książka Aż do śmierci Darii Górki. W swoim reportażu dziennikarka pisze o przemocy domowej. O kobietach, które brutalnie przeciwstawiły się swoim oprawcom i z ofiar przeistoczyły się w morderczynie. W księgarniach od 16 października.

Gareth Jones. Człowiek, który widział za dużo to nowa książka Mirosława Wlekłego o zachodnim dziennikarzu, który jako pierwszy w latach 30. XX wieku przyjrzał się z bliska sytuacji mieszkańców ZSRR i obalił mit „komunistycznego raju”.  Na potrawie jego historii Agnieszka Holland zrobiła film Obywatel Jones, który trafi do kin 25 października. Z kolei premierę książki zaplanowano na 16 października, zatem będziecie mogli ją przeczytać, zanim wybierzecie się do kina.

Po jakie październikowe premiery sięgniecie?