Najlepsze książki historyczne 2019 roku!

Najlepsze książki historyczne 2019 roku są już znane, w związku z tym z przyjemnością podzielimy się z Wami tymi nowinami. Chodzi tu oczywiście o zwycięzców plebiscytu Historia Zebrana.

Publikacje zostały wyłonione w trzech kategoriach: W rolach głównych – biografie i wspomnienia, Okiem badacza – monografie naukowe oraz Historia niebanalna – książki popularnonaukowe, pozostające na styku literatury i nauki. Cały konkurs zorganizowały portale Histmag.org i Granice.pl. Poza tym również internauci mogli oddać swoje głosy, wyłaniając spośród zgłoszonych książek własne typy.  W tym roku łącznie oddano blisko 6 tys. głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego. Tym samym zwiększając wiarygodność oddanych głosów. Jesteście ciekawi, do kogo powędrowało wyróżnienie? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Najlepsze książki historyczne 2019 roku!

Najlepsze książki historyczne 2019 roku – głosowanie internautów

Wśród wyróżnionych książek, które docenili internauci, znalazły się:

1989 - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka pt. 1989 – zwycięzca w kategorii „W rolach głównych”. Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów. To ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju.

Najlepsze książki historyczne 2019 roku Książka pt. Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy – zwycięzca w kategorii Okiem badacza. Hans Asperger to współcześnie znany i uznany wiedeński psychiatra, który imponował wiedzą i odkryciami. Jego badania miały także i ciemną stronę. Ponieważ naukowiec brał udział w akcjach mordowania niepełnosprawnych dzieci, przekonany o słuszności higieny rasowej. Psychiatra chciał przekształcić osoby z zaburzeniami w przydatnych obywateli Rzeszy. Tych, których uznawał za nieuleczalnych, wysyłano do kliniki Spiegelgrund i zabijano.Klucz życia - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Książka pt. Klucz Życia – zwycięzca w kategorii „Historia niebanalna”. Zjawiskowa powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. Pokazuje dramat, jaki rozgrywa się w Achetaton, mieście wzniesionym przez Echnatona i Nefretete. Czytelnik ma wrażenie relacji naocznego świadka, którym jest autorka. Zaskakujący rozwój akcji momentami wzrusza do łez i szokuje dosadnością przedstawianych scen.

Najlepsze książki historyczne 2019 roku – głosowanie jury

Najlepsze książki historyczne 2019 roku

Wśród wyróżnionych książek, które doceniło jury, znalazły się: Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana – zwycięzca w kategorii „W rolach głównych”. To długie i skomplikowane historie królów i książąt polskich, już od samych czasów najdawniejszych, aż do ostatniego króla Stanisława Augusta. Wszystko to zostało opowiedziane i pokazane w zupełnie nowej odsłonie. Książka nie aspiruje do roli dzieła naukowego, choć dzięki naukowcom właśnie powstała. Z rozmów z wybitnymi historykami wyłania się opowieść, która łączy cechy historycznej gawędy i solidnej porcji wiedzy dla każdego. Rzetelne informacje przeplatają się z humorem, co zainteresuje nie tylko osoby zainteresowane historię.Nasza wojna - kup na TaniaKsiazka.plNasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2 – zwycięzca w kategorii „Okiem badacza”. Wielką Wojnę na wschodzie Europy wywołały imperia, biły się w niej narody, a ginęli zwykli ludzie. Im dłużej trwała, tym trudniej było wyobrazić sobie, jak się skończy i czy w ogóle kiedyś nastanie pokój. Tego, że zmianie ulegnie prawie wszystko, nie przewidział nikt. W związku z tym książka pisuje tę wielką zmianę na wielu polach. Opowiada o nowej taktyce prowadzenia działań zbrojnych, o strajkach i buntach robotniczych, prawach kobiet, kulturze, polityce i walce o niepodległość narodów Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów.

Najlepsze książki historyczne 2019 roku Jędruś, chłopak ze Lwowa – zwycięzca w kategorii „Historia niebanalna”. Jędrek zawsze był otwarty, uśmiechnięty, ciekawy świata i ludzi. To dlatego był lubiany i ceniony. A w związku z tym został nie byle kim – tylko oficerem floty handlowej! Zanim jednak przepłynął świat wzdłuż i wszerz – wiele przeżył. Urodził się w jednym z najpiękniejszych miast przedwojennej Polski – we Lwowie, po którym uwielbiał spacerować z ukochanym dziadkiem. Musiał się z nim rozstać, kiedy tato awansował na kapitana i rodzina przeniosła się do twierdzy wojska polskiego w Modlinie. Tam zastała ją druga wojna światowa.

Zwycięzcom gratulujemy. Koniecznie dajcie nam znać, czy mieliście okazję zapoznać się z wyróżnionymi tytułami!