Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, że w księgarniach pojawiła się książka Coś Johna W. Campbella. To pierwsze wydanie pełnej wersja kulowego i wielokrotnie ekranizowanego opowiadania. Właśnie w sieci pojawiła się wiadomość, że zaczynają się prace nad kolejną filmową adaptacją.

Coś Campbella doczeka się kolejnej ekranizacji?

Okazało się, że historia, którą czytelnicy znają od 1938 roku to de facto tylko fragment większej opowieści. Jednak Campbell nigdy nie opublikował całości i pewnie byśmy jej nie poznali, gdyby nie biograf pisarza. Alec Neval-Lee w 2018 szukając materiałów w archiwach Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda, znalazł manuskrypt zatytułowany Frozen Hell. Okazało się, że to pełna wersja jego najsłynniejszego opowiadania Campbella – Who Goes There?. Dzięki kampanii crowdfundingowej powieść udało się wydać i – jak można się było spodziewać – wzbudziła duże zainteresowanie.

O czym jest Coś Campbella?

Załoga stacji badawczej na Antarktydzie pod lodem znajduje martwe ciało. To jakaś dziwna forma życia, która kształtem nie przypomina niczego, co ktokolwiek wcześniej widział. Wszyscy są przekonani, że ta istota nie żyje, jednak  „coś” tylko czekało… Nikt nie jest bezpieczny, nikomu nie można ufać. Załoga nie może pozwolić na to, żeby stworzenie wydostało się ze stacji…

To opowiadanie Campbella po raz pierwszy zostało zekranizowane już 1951 roku (Istota z innego świata). Później, w 1982 roku, historia stała się podstawą horroru Johna Carpentera (The Thing) z Kurtem Russellem w roli głównej. Ten film szybko stał się kultowy. W 2011 do kin trafił remake (The Thing), któremu jednak nie udało się pobić popularności wersji Carpentera.

Coś Campbella – nowy remake

Coś Campbella. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl >Właśnie sieć obiegła wiadomość, że powstanie kolejna ekranizacja historii wymyślonej przez Campbella. Bez wątpienia przyczyniły się do tego odkrycie, publikacja i popularność Frozen Hell.

Alan Donnes, który będzie producentem wykonawczym filmowego przedsięwzięcia, zapewnia, że w scenariuszu znajdą swoje miejsce zaginione przez dziesięciolecia rozdziały opowieści, zatem na wielki ekran ma szansę trafić adaptacja, która będzie fabularnie najbliżej pełnego książkowego oryginału.

Nową filmową wersję Coś mają wyprodukować wspólnie Blumhouse i Universal.

W Polsce pełna wersja opowiadania została opublikowana przez Wydawnictwo Vesper. To piękne wydanie z niepokojącymi ilustracjami Macieja Kamudy. W książce znajdziecie przedmowę biografa Campbella, Aleca Nevala-Lee, oraz wprowadzenie Roberta Silverberga. Dodatkowo polska wersja zawiera posłowie Piotra Goćka. Tę książkę znajdziecie w tym miejscu.

Powiązane artykuły:

Coś, pełna wersja zekranizowanego opowiadania Johna W. Campbella