Nowość od Ali Smith - kup na TaniaKsiazka.pl

Wiedzieliście, że szkocka pisarka, Ali Smith, jest coraz głośniej wymieniana jako kandydatka do literackiej nagrody Nobla? Dzieje się tak nie bez przyczyny. Ponieważ to czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, którą krytycy uważają za jedną z najwybitniejszych współczesnych szkockich pisarek. Jej cykl pt. Pory roku cieszy się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie. Nowość od Ali Smith na naszym rynku wiąże się właśnie ze wspomnianą serią.

Nowość od Ali Smith - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka pt. Zima to drugi tom wspomnianego cyklu, który właśnie trafił do księgarni w Polsce. Serię rozpoczyna książka pt. Jesień. Warto również tu dodać, że każdy tom można czytać jako oddzielną historię. Niemniej czytając je w wydawniczej kolejności, z pewnością dostrzeżecie nawiązania do poprzednich tytułów.

Nowość od Ali Smith – Zima

Oto co sama autorka mówi o tej części swojego cyklu:

Kiedy pisałam tę książkę, zdałam sobie sprawę – a nigdy wcześniej właściwie tego nie zauważyłam, chociaż jest to tak oczywiste, jak wszystko inne – że zima jest w równym stopniu uzależniona od powrotu światła, jak i jego zanikania. (…) Oznacza zarówno mróz, jak i jego następstwa, odwilż, i z obu czerpie swą siłę.

W najnowszej powieści Smith czytelnicy znajdą wiele nawiązań do szekspirowskiego Cymbelina. Jest to opowieść o rodzinie, która spotyka się pod jednym dachem wielkiego domu w Kornwalii z okazji Bożego Narodzenia. Głównymi bohaterkami są siostry Sophia oraz Iris. Historię starszych pań odbiorcy poznają z różnej perspektywy – współczesnych wydarzeń jak i minionych lat ich młodości. Na Wigilijnym zjeździe pojawia się również syn Sophii, Art, wraz z młodą kobietą.

Choć pora roku, jaką jest zima, nie napawa optymizmem, autorce udaje się wykrzesać z niej mnóstwo ciepła i nadziei. Nadziei na lepsze dni. Dzięki zimie Smith pokazała rzeczy, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka i takie, których bez tej mroźnej pory roku nie bylibyśmy w stanie dostrzec.

Nowość od Ali Smith pt. Zima znajdziecie tutaj. Dajcie znać, czy czytaliście!