Nie żyje Joanna Kulmowa

źródło: Wikipedia

Mamy bardzo smutną wiadomość. Nie żyje Joanna Kulmowa, poetka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Zmarła w niedzielę (17 czerwca) w wieku 90 lat.

Joannę Kulmową większość z nas kojarzy głównie jako autorkę książek dla dzieci. Warto też wspomnieć o tym, że była również autorką utworów scenicznych, librett i reżyserką sztuk teatralnych.

Poetka urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. W czasie niemieckiej okupacji uczyła się w tajnych kompletach. Początkowo studiowała historię. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Przez ponad 35 lat żyła i tworzyła w Strumianach, w sercu Puszczy Goleniowskiej. Razem z mężem zamieszkali tam w 1961 roku. W 1996 małżeństwo przeprowadziło się do Warszawy.

Joanna Kulmowa – autorka wybitna

Joanna Kulmowa znaczną część swojej twórczości poświęciła dzieciom. Wydawała tomiki wierszy skierowane do młodszych czytelników np. Zasypianki, Krześlaki z rozwianą grzywą. W swojej poezji dla najmłodszych łączyła humor z pięknym liryzmem. To poetka niesamowicie wrażliwa językowo. Doceniająca znaczenie i brzmienia słów oraz słowotwórczą moc tkwiącą w języku polskim.

Napisała też dedykowane dzieciom powieści. Jej książka Wio, Leokadio została uznana przez UNESCO za jeden z najlepszych utworów dla dzieci na świecie.

Z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin zdążyła jeszcze wydać dwa tomiki poetyckie: Jeszcze 37 wierszy, zawierający niepublikowane wcześniej utwory i Moje żarty, w którym znajdziemy jej wiersze z lat 1957-1987.

Twórczość Joanny Kulmowej doceniono wieloma odznaczeniami. W 2008 roku dostała Nagrodę Literacką miasta stołecznego Warszawy za zbiór wierszy Kulmowa dzieciom, a w 2013 za całokształt twórczości.

Poetka została udekorowana m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Orderem Uśmiechu. Nadano jej Honorowe Obywatelstwo Szczecina oraz tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Joanna Kulmowa powtarzała, żeby nie przestawać być dzieckiem i żeby dbać o to, by nie zatracić w sobie dziecka. Jej odejście jest nieodżałowaną stratą dla polskiej kultury.

Książki jej autorstwa możecie znaleźć tutaj.