V.S. Naipaul - zobacz na TaniaKsiazka.pl
V.S. Naipaul - zobacz na TaniaKsiazka.pl

wikipedia.org.pl

Nie żyje V.S. Naipaul – ta smutna wiadomość obiegła świat kilka dni temu. Brytyjski prozaik i eseista zmarł 11 sierpnia w Londynie. Miał 85 lat. To bez wątpienia ogromny cios nie tylko dla wszystkich miłośników twórczości pisarza. Tę stratę odczuwa cały literacki świat. Warto wspomnieć, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury V.S. Naipaul zdobył w 2001 roku.

Nie żyje V.S. Naipaul – życiorys i twórczość

V.S. Naipaul przyszedł na świat w 1932 roku, w Chaguanas w pobliżu Port-of-Spain w Trynidadzie i Tobago. Musiał odnaleźć się w rodzinie hinduskich imigrantów, pochodzących z północnych Indii. Od najmłodszych lat inspiracją dla Naipaula był jego ojciec. Seeperesad Naipaul pracował, jako korespondent dla Trinidad Guardian i również próbował swoich sił w prozie. Przyszły noblista zawsze mógł liczyć na wsparcie i rady ojca. To on od początku wspierał syna w jego pierwszych literackich wysiłkach.

V.S. Naipaul przeszedł długą i ciekawą drogę, zanim uhonorowano go jednym z najważniejszych literackich wyróżnień. W 1950 roku wygrał stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Anglii. Tam po zakończeniu edukacji, od 1954 do 1956 pracował dla BBC jako prezenter. Następnie od 1957 do 1961 spełniał się na stanowisku krytyka literatury beletrystycznej dla New Statesman. Jednak to jego własne podróże i doświadczenia sprawiły, że w końcu usłyszeli o nim Czytelnicy na całym świecie.

Autor, mieszkając na stałe w Wielkiej Brytanii, chętnie wyruszał w podróże do Azji, Afryki i obu Ameryk. W swoich dziełach nierzadko poruszał temat życia w brytyjskiej kolonii i poszukiwania tożsamości po opuszczeniu ojczyzny. Największą, międzynarodową sławę, przyniosła mu powieść A House for Mr. Biswas. Opisał w niej Wielką Brytanię widzianą oczami przybysza. Natomiast Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyniosły mu powieść pt. The Enigma of Arrival, zapiski z podróży do Indonezji, Iranu, Malezji i Pakistanu. Jury doceniło także Among the Believers oraz Beyond Belief, gdzie zwracał uwagę na negatywny wpływ islamskiego fundamentalizmu na politykę i życie społeczne we wspomnianych wcześniej krajach.

Chociaż nie żyje V.S. Naipaul, jego twórczość i literacka spuścizna wciąż pozostają z nami. To wielkie szczęście, że tak znakomity obserwator rzeczywistości żył w naszych czasach.

Tutaj znajdziecie wszystkie książki noblisty, które pojawiły się na polskim rynku.