FantastykaFantasyYoung AdultZapowiedzi i nowości

Okrutny książę – jedna z najgłośniejszych zagranicznych premier 2018 roku we wrześniu w Polsce!

Okrutny książę -

Nadchodzi! Jedna z najgłośniejszych zagranicznych premier Young Adult Fantasy tego roku w błyskawicznym tempie trafi na polski rynek! Polska premiera książki Okrutny książęThe Cruel Prince Holly Black jest zaplanowana na 19 września, czyli nieco ponad pół roku od swojej światowej premiery. Jakby tego było mało, w czerwcu ujawniono, że prawa do ekranizacji dzieła Holly Black po zagorzałej licytacji ostatecznie zdobył Universal Pictures, tak więc książką wkrótce trafi także na ekrany kin! Sprawdźcie, o czym będzie Okrutny książę i dlaczego szczególnie zachwyci fanów Sarah J. Maas i Cassandry Clare.

“Zaostrz swój miecz. Zamień swoje serce w kamień”

Okrutny książę Holly Black to książka, która za granicą natychmiast osiągnęła status bestsellera i do tej pory zebrała niewiarygodnie dobre opinie. Mogłoby się wydawać, że Black, która do tej pory była nieco w cieniu Cassandry Clare nie dorówna swojej słynnej koleżance (z którą notabene wydała serię Magisterium), jednak dzieło, które stworzyła, ma samo w sobie nową jakość.

Okrutny książę – historia dziewczyny, która chciała być akceptowana przez elfy

Autorka książki nazywana Królową świata elfów ponownie zabiera czytelników do świata tych niezwykle pięknych i okrutnych istot. Tym razem śledzimy losy Jude, dziewczyny, która trafiła na Dwór Elfów jeszcze jako dziecko, po śmierci swoich rodziców. Teraz mija 10 lat od czasu jej porwania, a ona wbrew logice i moralności, nie pragnie niczego bardziej niż stać się częścią ich świata, stać się… jedną z nich. Jednak nie jest to łatwe, bo elfy najbardziej na świecie nienawidzą ludzi. Szczególnie okrutny jest dla niej książę Carden.

Żeby go pokonać i przetrwać, będzie musiała wykorzystać swoje unikatowe umiejętności, stać się mistrzem manipulacji i schować swoją moralność głęboko w sercu. Dodatkowo okaże się, że to w jej rękach znajdzie się los jej sióstr, a nawet los całego świata elfów.

Okrutny książę – niewiarygodne dzieło Black

Źródło: Missy.ie

Nie ma wątpliwości, że Holly Black nakreśliła niewiarygodną historię fantasy, w której bohaterowie dotykają najbardziej wrażliwych sfer swojej moralności, w której gdzieś na pograniczu czai się wątek romantyczny, ale nie dominuje on w opowiadanej historii. Bohaterowie książki są niezwykle złożeni, a czytelnicy do końca nie wiedzą, kim jest tytułowy Okrutny książę. Tym bardziej nie są w stanie przewidzieć, w jakim kierunku potoczą się losy głównej bohaterki, Jude.

Okrutny książę – historia pełna przemocy i okrucieństwa

Okrutny książę tak jak sam tytuł książki nie jest milutką opowieścią o dziewczynie, która zakochała się w pięknym księciu. Ta książka to brutalna, mroczna i często bardzo wątpliwa moralnie opowieść o nieoczywistej bohaterce, która wydaje się posiadać cechy niespecjalnie popularne w literaturze. Jest ambitna, oszukuje, manipuluje i jest chciwa. A jednak podążając za słowami Black, widzimy, jak ta bohaterka się zmienia i dojrzewa, stając się przez to niezwykle autentyczną postacią.

W tym tomie wątek romantyczny zdecydowanie nie dominuje. Zostaje zepchnięty na rzecz politycznych rozgrywek i bardzo złożonych relacji. Tutaj niewątpliwie książka przypomina styl Maas, a szczególnie jej się Dwór cierni i róż.

Okrutny książę to jedna z najważniejszych premier fantasy tego roku. Tymczasem za granicą został już zapowiedziany drugi tom serii: The Wicked King.