Jose Saramago

Odnaleziono niepublikowany dziennik Josè Saramago, który zachował się na prywatnym komputerze zdobywcy Nagrody Nobla z dziedziny literatury. To z pewnością wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników twórczości autora. Tą niezwykłą informacją ze światem podzieliła się fundacja Josè Saramago. Oświadczyli, że na komputerze zmarłego w 2010 roku pisarza, znaleziono niepublikowany nigdy wcześniej dziennik. Książka ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku!

Niepublikowany dziennik Josè Saramago – jeszcze jedna odsłona mistrza

Saramago Jose

http://observer.com

Pisarz od wielu lat pracował nad Zeszytami z Lanzarote, których Czytelnicy mieli okazję poznać aż pięć tomów. Był to dziennik prowadzony przez Saramago od momentu przeprowadzki na Wyspy Kanaryjskie w 1993 roku. Kiedyś w jednym z wywiadów autor wspomniał, że pracuje nad kolejnym, szóstym tomem. Jednak ostatecznie ta część nigdy nie ujrzała światła dziennego. Wszystko za sprawą literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1998 roku. Po tym wydarzeniu nadmiar obowiązków nie pozwolił mu skupić się na dokończeniu dzieła. Teraz jednak cały świat przekonał się, że prace nad kolejną częścią trwały. Co więcej, zeszyt jest w dużej mierze dokończony!

Pilar del Río, wdowa po pisarzu, tak oto komentuje niezwykłe znalezisko:

Myślałam, że wszystko zostało opublikowane. Z konsternacją odkryłam, że nikt nie zdawał sobie sprawy, że ta książka istnieje. Pod koniec lutego, przeglądając komputer, zrobiłam to, czego nigdy wcześniej nie robiłam, otworzyłam folder o nazwie „zeszyty”.

To, co zainteresowało kobietę to fakt, że oprócz pięciu opublikowanych już dzienników, znajduje się szósty plik.

Szósty? Nie było szóstego zeszytu. Wiedziałam, że są teksty, które nie zostały uporządkowane, otworzyłam plik i o drugiej nad ranem znalazłam książkę.

Nieznany dotąd dziennik powstał w 1998 roku. Łatwo więc przewidzieć, że Czytelnicy znajdą tam opis miesięcy, poprzedzających przyznanie pisarzowi Nobla. Okazuje się, że niedokończone dzieło liczy ponad 200 stron i jest w 80 procentach kompletny. A ponieważ niektóre fragmenty istniały jedynie jako notatki, zostały opracowane przez samą Pilar del Río.

Niepublikowany dziennik Josè Saramago ma ujrzeć światło dzienne już w październiku tego roku na rynku Hiszpańskim i Portugalskim. Książka pt. El cuaderno del año del Nobel (Zeszyt z roku Nobla) na razie pojawi się jedynie w języku hiszpańskim.

Czekając na polską wersję, zachęcamy do zapoznania się z książkami autora, które pojawiły się na naszym rynku. Znajdziecie je tutaj.