Niewidzialni to książka, która ujrzała światło dzienne dzięki Fundacji Kapucyńskiej im. błogosławionego Aniceta Koplińskiego. Projekt jest godny uwagi nie tylko ze względu na specyfikę wykonania. Ma on zwrócić uwagę czytelników na bardzo duży problem, jakim jest bezdomność. Jedynie w tym roku z zimna zmarło już 75 osób.

Aby Niewidzialni zostali dostrzeżeni

Twórcy pomysłu tak oto opisują przedsięwzięcie: Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz tym bardziej Ci zimno. Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz o czym tekst traktuje. Okładka książki jest pozbawiona jakichkolwiek kolorów. Zaś tekst został wydrukowany specjalną farbą, która ujawnia się jedynie pod wpływem niskich temperatur. Czytelnik w zetknięciu z lekturą ma szansę poznać niezwykle wzruszające wspomnienia, wiersze, które opisują przykrą codzienność oraz sztuki teatralne, autorstwa osób bezdomnych.

Książka ta to doskonały sposób by zrozumieć ludzi, którzy mimo życiowego zakrętu nie stracili swojej wrażliwości. Uświadamia ona czytelnikowi, że w wielu nieznajomych twarzach, na które nierzadko spogląda się z pogardą, widnieją ludzie o takich samych uczuciach, jak nasze. Ponadto sama forma przedstawionych treści wymusza wczucie się w ich trudną sytuację. Sekretarz Fundacji Kapucynśkiej, Marek Sekretny dodaje:

Ludzie bezdomni są kategoryzowani według krzywdzących stereotypów. Zapominamy, że tak jak my mieli kiedyś pracę, domy, rodziny i przyjaciół, których stracili z różnych, nierzadko niezależnych od siebie powodów. Przez brak wrażliwości, nieustanny pośpiech, a nawet ignorancję otoczenia utracili oni także nadzieję na to, że mogą zmienić swoje życie. Liczymy, że nasza inicjatywa pomoże wpłynąć na postrzeganie osób bezdomnych, oddając im głos i pokazując ich zwykłą, ludzką wrażliwość.

Książkę można nabyć na stronie fundacji. My poniżej prezentujemy wam filmik, który przedstawia owy projekt: