Kryminał i sensacjaRecenzje

„Wotum nieufności” – recenzja książki Remigiusza Mroza

Na taką książkę czekali chyba wszyscy fani political fiction. Wotum nieufności Remigiusza Mroza to literatura sensacyjna na najwyższym poziomie. Świetnie przemyślana i zaskakująca – lektura, od której nie można się oderwać.

Wydawcy Wotum nieufności okrasili okładkę książki zachęcającym sloganem, że będzie to polski odpowiednik House of cards. Ten stary chwyt marketingowy, wykorzystujący porównanie do zagranicznego hitu, nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Czytelnik może po lekturze czuć się oszukany – kolejna wersja zazwyczaj jedynie próbuje naśladować świetny oryginał. Jak jest w przypadku Wotum nieufności?

Moim zdaniem książka broni się sama i nie potrzebowała podpinania się pod bestseller Michaela Dobbsa. Pierwsze polskie political fiction to ogromny sukces Mroza, którym, mam nadzieję, rozpocznie zupełnie nowy etap w swojej pisarskiej karierze. Przy okazji recenzji Immunitetu napisałam, że brakuje mi u niego rozmachu w tylu Stiega Larssona. Teraz mój apetyt na misterną, sensacyjną powieść rozgrywającą się w polskich realiach, został całkowicie zaspokojony. Wotum nieufności to wielka intryga, przemyślane detale i zwroty akcji, których oczekuje każdy fan tego gatunku.

Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Polsce. Mróz postarał się o to, by wydarzenia i bohaterowie byli osadzeni w znanym nam z realnego życia świecie. Pisarz zadbał o szczegóły, które uprawdopodabniają fabułę – znajdziemy w niej relacje z TVN 24, wzmianki o sytuacji na Ukrainie czy nazwiska wielkich, europejskich polityków. Reszta jest fikcją, jednak bardzo bliską rzeczywistości.

Mróz w Wotum nieufności wprowadza czytelnika za kulisy wielkiej polityki. Przedstawia mechanizmy rządzące światem ludzi trzymających w kraju władzę i zdaje się, że wie, o czym mówi. Znajomość tematu przez autora sprawia, ze książkę czyta się z ogromną przyjemnością, zupełnie jakby śledziło się prawdziwe rozgrywki na polskiej scenie politycznej. Możemy od kuchni podejrzeć, jak wyglądają pertraktacje między politykami, wymiany przysług, tworzenie strategii wyborczych i kreowanie wizerunku w mediach. Wotum nieufności to pyszna uczta dla wszystkich, którzy interesują się PR-em i sposobem, w jaki politycy sprzedają nam własną wizję świata.

Jestem przekonana, że dzięki tej książce Mróz znacząco poszerzy grono swoich czytelników. Autor zapowiedział też, że Wotum nieufności jest dopiero pierwszą częścią większego cyklu – W kręgach władzy. Nie może być inaczej, wszak Mróz jak zwykle zostawia czytelnika z pewnym niedosytem i poczuciem, że ta historia dopiero się zaczyna. Zupełnie jak u Hitchcocka – najpierw jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie tylko wzrasta.

 Kup Wotum nieufności Remigiusza Mroza w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
 • 10/10
  Czy wątek sensacyjny był zaskakujący? - 10/10
9.2/10

Fragment recenzji

Moim zdaniem książka broni się sama i nie potrzebowała podpinania się pod bestseller Michaela Dobbsa. Pierwsze polskie political fiction to ogromny sukces Mroza, którym, mam nadzieję, rozpocznie zupełnie nowy etap w swojej pisarskiej karierze. Przy okazji recenzji Immunitetu napisałam, że brakuje mi u niego rozmachu w tylu Stiega Larssona.

Sending
User Review
5.25/10 (2 votes)