Literatura obyczajowaRecenzje

Nowakowie. Kruchy fundament – recenzja książki Barbary Sęk

Nowakowie. Kruchy fundament Barbara Sęk

Trzy dni. Tyle wystarczy, aby z pozoru idealna rodzina przekreśliła dwadzieścia lat wspólnego życia. Jak do tego doszło? Kto tak naprawdę zawinił? Nowakowie Barbary Sęk to książka, która pokazuje, że piękna fasada to za mało, gdy fundament relacji między dwojgiem ludzi od początku był kruchy.

Krzysztof Nowak jest współwłaścicielem świetnie prosperującej kancelarii prawnej. Ma wszystko, o czym marzy przeciętny Polak – piękny dom, dobry samochód, inteligentną żonę i czwórkę uroczych dzieciaków. Od kilku lat ma też kochankę, której istnienie jest tajemnicą poliszynela. Żona wie od dawna, dorastające dzieci się domyślają. Tylko Krzysztof brnie w zaparte. Do czasu, gdy rodzina nie stawia go pod ścianą.

Szybko okazuje się jednak, że w tej historii nic nie jest czarno-białe. Nowakowie od początku mieli poważne problemy. Wczesna ciąża, załamana kariera taneczna Małgorzaty i decyzja o pozostaniu z dziećmi w domu dla nikogo nie była łatwa. Tym bardziej że po dwudziestu latach konsekwencje jednego nieprzemyślanego kroku dwojga ludzi, uderzają w niewinne osoby. Sytuacja jest patowa, a robi się jeszcze goręcej, ponieważ na horyzoncie pojawia się kolejne dziecko…

Nowakowie – studium zdradzonej rodziny

Nowakowie to książka o zdradzie, która nie oznacza jedynie posiadania kochanki. Barbara Sęk stworzyła emocjonalną powieść o bolesnych skutkach prowadzenia podwójnego życia, które oprócz małżonków, odczuwają także dzieci. Autorka wiele miejsca poświęciła bowiem punktom widzenia nowego pokolenia Nowaków – studiującego Tomka, maturzystki Kasi i piętnastoletniego Łukasza. Do głosu dopuściła także Monikę – kobietę, o której można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest całkowicie winna rozbicia rodziny.

W Nowakach Czytelnik porusza się po siatce skomplikowanych relacji i odkrywa coraz to nowe motywacje bohaterów. Autorka oddaje sprawiedliwość wszystkim stronom konfliktu, dlatego odbiorcy niezwykle trudno jest powiedzieć, czyje racje są słuszne. Czy Małgorzata miała prawo uciekać się do sztuczek, by zatrzymać przy sobie męża? Czy Krzysztof faktycznie musiał szukać ukojenia w objęciach innej kobiety? I czy Monika powinna tak nieczysto walczyć o własne szczęście?

Czarne instynkty i wybuchy emocji

Dom, w której mieszka zdradzona rodzina to kłębowisko emocji, z którego wyłaniają się czarne, ludzkie instynkty. To sprawia, że Nowaków czyta się z dużym zaangażowaniem. Nie sposób bowiem nie odnosić się do postaw poszczególnych bohaterów. Tym bardziej, że autorka dosyć surowo ocenia biorące udział w tym dramacie kobiety. Bycie matką zostaje tutaj odarte z wielu słodkich stereotypów i przekształca się w brudną kartę przetargową. Ale dzięki temu książka zyskuje mocny wydźwięk.

Dlatego Nowaków polecam Czytelnikom, którzy mają ochotę przeczytać dobry, emocjonalny dramat. Ja z niecierpliwością czekam na drugi tom tej historii.

Książkę Nowakowie. Kruchy fundament Barbary Sęk kupisz tutaj >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8.5/10

Fragment recenzji

Dom, w której mieszka zdradzona rodzina to kłębowisko emocji, z którego wyłaniają się czarne ludzkie instynkty. To sprawia, że Nowaków czyta się z dużym zaangażowaniem. Nie sposób bowiem nie odnosić się postaw poszczególnych bohaterów. Tym bardziej że autorka dosyć surowo ocenia biorące udział w tym dramacie kobiety. Bycie matką zostaje tutaj odarte z wielu słodkich stereotypów i przekształca się w brudną kartę przetargową. Ale dzięki temu książka zyskuje mocny wydźwięk.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)