Nowe wydanie Utworów wybranych Becketta!
Nowe wydanie Utworów wybranych Becketta to nie lada gratka dla wszystkich miłośników irlandzkiego pisarza. Warto przypomnieć, że Samuel Beckett w 1969 roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Do dzisiaj jest uważany z jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku. Teraz odbiorcy w Polsce będą mieli okazję zapoznać się z rozszerzoną wersją Utworów wybranych. Koniecznie czytajcie dalej, by poznać więcej informacji!
Nowe wydanie Utworów wybranych Becketta – rozszerzona wersja
Premiera nowego wydania planowana jest przez Państwowy Instytut Wydawniczy i ma mieć ona miejsce na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Okazuje się, że dzieła pisarza zostaną zebrane w dwóch tomach. Każdy z nich ma liczyć około pięciuset stron! Za tłumaczenie i przekład nowego, rozszerzonego wydania odpowiedzialny jest Antoni Libera, który opatrzył tomy również swoim komentarzem. Pisarz, tłumacz i reżyser przez bardzo długi czas pozostawał w bliskim kontakcie z Beckettem. Irlandzki pisarz udzielał mu mnóstwo wskazówek i wyjaśnień, wiążących się tak z literaturą, jak i ze sztuką teatralną.
Jak już wspomnieliśmy, należy spodziewać się dwóch tomów. W pierwszym będą znajdować się utwory dramatyczne. Oto jak Libera wypowiada się na jego temat:
Liczba dzieł dramatycznych została tu zdwojona; wynosi obecnie dwadzieścia i obejmuje także najważniejsze słuchowiska i scenariusze telewizyjne. Przekłady zostały przejrzane i udoskonalone. Kilka z nich ukazuje się po raz pierwszy. Znacznie rozwinięte zostały też przypisy i objaśnienia tłumacza. W obecnej formie pełnią one rolę szczegółowego komentarza.
Natomiast część druga to zbiór esejów, powieści, nowel oraz fragmenty prozatorskie czy wiersze pisarza. Tutaj tłumacz również pokusił się o komentarz:
Liczba utworów prozą wzrosła z dziesięciu do siedemnastu. W tym zakresie dodane zostały między innymi fragmenty późnych tekstów z lat osiemdziesiątych, takich jak „Źle widziane, źle powiedziane” i „Hej na dno” oraz powieść „Molloy” z 1947 roku, pierwsza i najbardziej znana część legendarnej trylogii. W spisie rzeczy znalazły się również dwa młodzieńcze eseje – o powstającym „Finnegans Wake’ Joyce’a” i pierwszym wydaniu „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta – oraz dwanaście najbardziej reprezentatywnych wierszy. Wybór ten daje więc w miarę pełny obraz dorobku literackiego Becketta i ukazuje ewolucję zarówno jego sztuki narracyjnej, jak i formy dramatu.
Nie pozostaje nam nic innego, jak gorąco polecić wam nowe wydanie Utworów wybranych Becketta, które z pewnością warto mieć na swojej półce.
Tom I znajdziecie tutaj.
Tom II znajdziecie tutaj.