Nowość od Jonathana Franzen

Jonathan Franzen jakiś czas temu zapowiadał, że przechodzi na literacką emeryturę. Wspominał przy tym, że najnowszy projekt, nad którym pracuje, będzie jego ostatnim. Wiele jednak wskazuje na to, że tak się nie stanie. Chyba że prace nad kontynuacją pomysłu amerykańskiego pisarza przejmie ktoś inny. Tak, jak miało to miejsce w przypadku Lee Childa, który bestsellerową serię oddał w ręce brata. Ale wszystko po kolei. Nowość od Jonathana Franzena pt. Crossroads została zapowiedziana na październik 2021 roku. I tutaj właśnie pojawiają się wątpliwości, jakoby miałaby to być ostatnia książka pisarza. Dlaczego?

Nowość od Jonathana Franzen

Fot. David Shankbone, źródło: wikipedia.org

Nowość od Jonathana Franzena – początek nowej serii

Wiele wskazuje na to, że zapowiadana powieść to nic innego, jak początek serii pt. A Key to All Mythologies. Z opisu wydawcy wynika, że będzie to trzytomowa saga, która przybliży czytelnikom losy rodziny Hildebrandtów. Odbiorcy będą mieli okazję prześledzić poczynania bohaterów, na tle wydarzeń politycznych, społecznych i intelektualnych w Stanach Zjednoczonych w ciągu pięćdziesięciu lat.

Akcja powieści rozpoczyna się 23 grudnia 1971 roku. Russ, który jest patriarchą rodu, a jednocześnie wikariuszem podmiejskiego kościoła w Chicago, planuje wyrwać się z nieszczęśliwego małżeństwa. O ile zdąży zrobić to, zanim podobne kroki podejmie jego niestabilna emocjonalnie żona, Marion. Tymczasem najstarszy syn Clem wraca do domu z uczelni. Szybko okaże się, że działania, których się dopuścił, będą niemałym wstrząsem dla jego ojca. Ponadto siostra Clema, Becky, królowa szkolnej społeczności, wciąga się w niebezpieczny wir kontrkultury. A to nie koniec kłopotów dla rodu Hildebrandtów. Najmłodszy z nich, Parry, handluje marihuaną, by zarobić w ten sposób na własny nałóg. A choć obiecuje sobie, że stanie się lepszym człowiekiem, sprawa wcale nie jest taka prosta. Ponieważ na drodze do szczęścia każdego z nich stają właśnie członkowie rodziny.

Pozostaje mieć nadzieję, że Jonathana Franzen znalazł w sobie na tyle inspiracji i chęci, że uda się mu ukończyć zaplanowaną sagę.

Książki amerykańskiego autora znajdziecie tutaj. Dajcie znać, czy jakieś jego powieści goszczą w Waszych domowych biblioteczkach!