Nowe odcinki serialu Ród Smoka, prequela Gry o Tron, pojawiają się już co poniedziałek na HBO Max. Jeszcze zanim na platformie streamingowej pojawią się wszystkie epizody, możemy dowiedzieć się znacznie więcej o tej historii z książek Ogień i Krew. Fanów serialowych wydań ucieszy fakt, że takie już jest dostępne w księgarniach.

Oglądasz serial Ród Smoka - na podstawie książek Ogień i Krew - serialowa okładka książki

Serial Ród Smoka – powrót do Westeros

Fani kultowej Gry o Tron czekali, aż będzie można w końcu obejrzeć nowy serial ze świata Westeros. George R. R. Martin nadal pisze (lub nie pisze, w zależności od źródła informacji) swoją książkową wersję zakończenia Pieśni Lodu i Ognia. Część czytelników straciła już nadzieję, że kiedykolwiek pozna autorskie zakończenie tej historii. Dlatego, zanim przejdziemy do końca, warto zrobić krok (a nawet skok) w tył, do samego początku. Właśnie takim skokiem jest prequel tej historii — serial Ród Smoka.

Za nami pierwsze odcinki i bardzo różne recenzje. Jednym się podoba, innym mniej. Wychodzę z założenia, że tak, jak nie ocenia się książki po okładce, tak nie powinno się oceniać serialu po kilku odcinkach. Dlatego dziś nie będę Wam pisać o tym, czy mi się serial podoba. Skupię się na czymś innym. Pochylę się nad niecierpliwcami, którzy już teraz chcieliby wiedzieć, jak właściwie rozegra się nowa gra o żelazny tron.

Oczywiście, że możecie się tego dowiedzieć. Mało tego, możecie dowiedzieć się znacznie więcej. Poznać historię od samego początku, czyli od przybycia smoczych lordów po zakładzie Valyrii do Westeros. Przyjrzeć się temu, w jaki sposób Targaryenowie budowali swoją potęgę. Jak lordowie ze Smoczej Skały podporządkowali sobie całe Siedem Królestw. Jak rośli w siłę, by później upaść pod ciężarem wewnętrznych konfliktów o władzę i szaleństwa.

Wszystko znajdziecie w dwutomowej opowieści stylizowanej na arcymaesterską kronikę — Ogień i Krew.

Ogień i Krew - na podstawie tych książek powstał serial Ród Smoka

Ogień i Krew, czyli jeszcze więcej o Rodzie Smoka

W pierwszej części książki Ogień i Krew George R. R. Martin skupia się na wydarzeniach, które poprzedzały Taniec Smoków – bratobójczą walkę o panowanie w Westeros, wokół której oscyluje fabuła nowego serialu. Ta historia obejmuje czasy od panowania Aegona Zdobywcy, przez rządy Jaehaerysa I (Starego Króla) po lata, w których na żelaznym tronie zasiadał Viserys I. Ten ostatni, łamiąc dotychczasową tradycję, ogłosił, że tron po nim obejmie nie syn (którego wtedy nie miał), a córka, Rhaenyra.

Druga część Ognia i Krwi zaczyna się od Tańca Smoków. Bo widzicie, Viserys I u schyłku życia doczekał się w końcu syna, Aegona II. To było początkiem krwawych walk, które omal nie doprowadziły do upadku Rodu Smoka.

Więcej nie napiszę, żeby nie spoilerować ani serialu, ani książki.

W każdym razie, jeżeli chcecie przyjrzeć się bliżej historii poprzedzającej Grę o Tron, odsyłam Was do książek: Pakiet Ogień i Krew – wydanie serialowe.

Sprawdź też: