Sandman - widzieliście serial? Sięgnijcie po komiksy!

Netflix serialem Sandman udowadnia, że jak chce, to może dać widzom całkiem niezły kawałek fantasy zaadaptowany na potrzeby jedenastej muzy. Ja jestem na tak! Oglądaliście serial i pozwoliliście rozpieścić się dodatkowym odcinkiem? To może już najwyższy czas, żeby sięgnąć lub odświeżyć sobie komiksy.

Sandman komiksy - fragment okładki 1 tomu serii

Sandman — komiksy były pierwsze

Neil Gaiman jest autorem serii kultowych komiksów, na którą składa się 75 odcinków wydawanych przed DC Comics w latach 1989-1996. W Polsce za wydanie komiksów z tej serii odpowiada Egmont. To historia Gaimana o Sandmanie zamknięta w 10 komiksowych tomach.

Gaiman jest autorem fabuły wszystkich komiksów, jednak za ich graficzną formę odpowiada wielu rysowników. Tylko okładki miały jednego autora – Dave’a McKeana, który nadał im niezwykły, niepokojący oniryczny sznyt. Gaimanowi udało się go także zaangażować w powstawanie serialu. To on stworzył grafiki, które pojawiają się przy napisach końcowych odcinków.

Opowieść graficzna o Sandmanie, zanim zainteresowała filmowców, zyskała uznanie fanów gatunku i wyniosła Gaimana, jako znakomitego twórcę nowatorskiego fantasy.

Władca, który musi odbudować swoje królestwo

Komiksy i serial to mroczna, oniryczna opowieść o Śnie, jednym z Nieskończonych, władcy Śnienia — krainy utkanej z marzeń i koszmarów.

Serial skupia się na tym, jak Sen stara się odbudować swoje królestwo. Przez lata kraina podupadała, bo jej władca był więziony przez maga. Koszmary rozpierzchły się po świecie, a pełne mocy atrybuty Morfeusza, zaginęły. Zaczyna od ich odszukania, bo są mu potrzebne, żeby odzyskać pełnię mocy.

W serialu w tytułowego bohatera wcielił się Tom Sturridge. Świetnie wykreował tę postać. Jego Sandman jest z jednej strony mroczny, okrutny, z drugiej cierpiący i melancholijny.

10 odcinków + 1

Główny wątek fabularny serialu to 10 odcinków. Netflix zaskoczył fanów i jakiś czas po premierze udostępnił 11. odcinek, specjalny. Jego istnienie było utrzymywane w tajemnicy. Fani dowiedzieli się o tajemniczym planie twórców serialu, dopiero kiedy odcinek pojawił się na platformie streamingowej.

W 11. odcinku dostaliśmy dwie historie zupełnie różne fabularnie i stylistycznie.

Sen o tysiącu kotów to animacja z mroczną i przewrotną historią. Z kolei Kaliope to aktorska historia o uwięzionej muzie, dawnej ukochanej Snu. Obie opowieści w oryginalnej komiksowej odsłonie możecie znaleźć w 3 tomie serii komiksów o Sandmanie pt. Kraina Snów.

Od komiksów wszystko się zaczęło. Jeżeli spodobał Wam się serial, to warto sięgnąć też po nie. W tym miejscu znajdziecie komiksy z serii Sandman. Egmont cały czas pracuje nad nowymi wydaniami. W księgarni możecie znaleźć już 6 tomów z okładkami w nowej szacie graficznej. Premierę 7. pt. Ulotne życia zaplanowano na październik. Kolejne są w przygotowaniu.

Sprawdź też: