OsiołkiemOsiołkiem to niekonwencjonalny tytuł najnowszej książki Andrzeja Stasiuka. Jak wiadomo, ten polski pisarz podróże ma we krwi. Tym razem czytelnikom serwuje powieść nostalgiczną i przepełnioną wspomnieniami. Bez wątpienia jest to jedna z tych pozycji, po którą warto sięgnąć.

Osiołkiem – kilka słów

Co tym razem fani Stasiuka znajdą w jego twórczości? Najnowszą książkę można porównać do elegii, nieco sowizdrzalskiej, ulepionej na odejście silnika spalinowego. To również historia o zamiłowaniu autora do samochodów. Jest to także podróż przez Rosję, Ukrainę oraz Azję. A co za tym idzie, to opisy krajobrazu, które skłaniają do refleksji. Jak to możliwe? Bo Stasiuk, jak w każdej swojej książce, skupia się nie tylko na tym, co dzieje się dookoła. Jego wzrok przeszywa duszę, a słowa rysują wewnętrzny obraz rozmyślań na temat istnienia człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Sam autor o najnowszej publikacji mówi następująco:

Narrator jedzie do Azji starym samochodem i spotykają go różne przygody. No, ale przede wszystkim to wyznanie miłości do motoryzacji i coś w rodzaju elegii na odejście silnika spalinowego. Narrator jest Polakiem w wieku dojrzałym, więc podróż przez tereny postsowieckie skłania go do wielu refleksji, ale nie tylko historycznych. Mam wrażenie, że książka jest dość żywa, autoironiczna i śmieszna. Jak to opowieść pikarejska.

To wszystko sprawia, że Osiołkiem jest nie tylko reporterskim sprawozdaniem z odbytej podróży. To poetycka opowieść o życiu, o przemijaniu i zmianach, które dzieją się codziennie, wokół nas.

Wszystkim miłośnikom dobrej książki serdecznie polecamy najnowszą powieść Andrzeja Stasiuka pt. Osiołkiem. Przekonajcie się sami, że aby mówić o ważnych i ciekawych rzeczach, nie trzeba krzyczeć i wzbudzać kontrowersji.