Pierwsza osoba liczby pojedynczej - Murakami, zapowiedź Pierwsza osoba liczby pojedynczej

Gdy patrząc na jesienne premiery, myślisz, że rynek wydawniczy nie może zakwitnąć jeszcze piękniej, wtedy pojawia się nowy zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego! 12 listopada księgarnie wypełni świeżutkie dzieło Pierwsza osoba liczby pojedynczej. Czym tym razem zahipnotyzuje nas japoński pisarz? 

Pierwsza osoba liczby pojedynczej

Pierwsza osoba liczby pojedynczej, Haruki Murakami

Pierwsza osoba liczby pojedynczej to zbiór ośmiu opowiadań wpisujących się w ogólny charakter twórczości pisarza. W jego utworach humor miesza się ze smutkiem, to co realne z tym co iluzoryczne. Życie stawia na drodze pisarza kolejne zaskakujące zagadki. Ponadto w opowiadaniach — tak jak w innych dziełach pisarza — znajdziecie tęsknotę za tym co już nie wróci, rozważania o miłości, muzyce i sensie życia.

Przez kartki książki przebiegnie małpa mówiącą ludzkim głosem. We wnętrzu zbioru wybrzmi tajemnicza płyta Charliego Parkera. Między dźwiękami da się również usłyszeć wspomnienia dawnych kochanek. W tym zapisie wspomnień znajdziemy duchy lat studenckich autora: dawne dziewczyny, jego fascynacje i niezwykłe przeżycia, które po latach nadal pojawiają się w jego myślach. Jedną z bohaterek będzie też tak ważna dla pisarza muzyka. Jest ona punktem wyjścia do rozważań na temat naszych masek, pod którymi ukrywamy prawdziwe twarze. Jest tu również nowy smaczek, coś, co do tej pory nie pojawiło się w żadnej z książek Murakamiego. To poezja. W zbiorze Pierwsza osoba liczby pojedynczej znajdziecie zarówno miłosne wiersze w stylu klasycznej poezji japońskiej, jak i żartobliwe białe wiersze opiewające piękno umięśnionych pośladków baseballisty.

Haruki Murakami

Haruki Murakami to japoński autor bestsellerów, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Mówi się o nim, że jest najbardziej euroamerykańskim z dalekowschodnich pisarzy. W jego twórczości można odnaleźć bowiem wiele odniesień do kultury zachodniej.  Swoją przygodę literacką rozpoczął w wieku 30 lat, wydając w 1979 roku pierwszą powieść Słuchaj pieśni wiatru. I tak, już od 41 lat trwa jego przygoda z literaturą, ku uciesze wielu czytelników na całym świecie.

Haruki Murakami to wyjątkowo płodny pisarz. W jego dorobku znajduje się wiele powieści i zbiorów opowiadań. Mimo że nie wszystkie zostały przetłumaczone na język polski, mamy możliwość poznać większość z nich. Warto wspomnieć, chociażby o serii 1Q84, dwuczęściowej Śmierci komandora czy powieściach Tańcz, tańcz, tańczNa południe od granicy, na zachód od słońca, czy Norwegian Wood. Pierwsza osoba liczby pojedynczej na pewno utrzyma poziom literatury, którym Murakami karmi nas od lat.

Każdy miłośnik Kraju Kwitnącej Wiśni oraz wysublimowanej literatury pięknej na pewno odnajdzie się w zaczarowanym świecie Murakamiego. Jeśli jesteś jednym z nich, szeroki wybór jego dzieł znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły.